Euro
15.5124
0.02%
Dolar
13.6993
0.26%
Altın
784.47
0.69%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
777.505
-0.26%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  Schengen vizesine parmak izi şartı getirildi

  Schengen Anlaşması'na dahil Avrupa ülkelerine gitmek isteyen Türk vatandaşları, bugünden itibaren parmak izi ve dijital fotoğraf verecek.
  • 25.09.2014 - 08:49
  Schengen vizesine parmak izi şartı getirildi

  vize

  25 Eylül 2014 tarihi itibariyle, Schengen anlaşmasına bağlı tüm konsolosluklar Vize Bilgi Sistemi'ne (VBS) geçecek.

  PARMAK İZİ VE DİJİTAL FOTOĞRAF VERECEK

  Milliyet'in haberine göre; Sistem 2011'den bu yana Kuzey ve Orta Amerika, Karayipler ile Avustralya'da uygulanıyor. Bugünden itibaren de Türkiye ve Balkan ülkeleri vize bilgi sistemine dahil edilecek. Sistemin devreye gireceği 25 Eylül'den itibaren tüm Schengen ülkelerine gitmek isteyenler parmak izi ve dijital fotoğraf verecek.

  PARMAK İZİ BİRKAÇ ÜLKEYLE SINIRLI

  Parmak izi alımı uygulaması daha önce birkaç ülkeyle sınırlıydı. Vize talep edenlerin parmak izi ve dijital fotoğrafları, vize başvuru formundaki bilgilerle birlikte VBS merkezi veri tabanına kaydedilecek. 5 yıl içerisinde yapılacak müteakip vize başvurularında parmak izleri VBS'deki önceki başvuru dosyasından kopyalanacak.

  VİZE OFİSİNE GİTMEYE GEREK KALMAYACAK

  Parmak izi vermek için tekrar tekrar vize ofisine gitmeye gerek kalmayacak. VBS sistemi, başvuru sahibi tarafından son beş yıl içinde yapılan tüm Schengen vize başvuruları ile Schengen kararlarını barındıracak. Daha önce alınan vizelerin kanuna uygun bir şekilde kullanıldığı her Schengen terminalinde görünecek. Bu sayede yeni vize alınırken, çoklu giriş talepleri başvuru sahibinin lehine değerlendirilecek.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir