Euro
10.0191
-0.49%
Dolar
8.411
-0.53%
Altın
494.47
-0.55%
Borsa
1.381
-0.76%
Bitcoin
325.875
-5.27%
32ºC
İstanbul
Güneşli 32 C

  Tarihin aydınlatılamamış en ünlü cinayetleri

  Tarihin hala aydınlatılamamış bazı cinayetleri bir araya getirildi.
  • 09.03.2014 - 16:11
  Tarihin aydınlatılamamış en ünlü cinayetleri

  Tarihin aydınlatılamamış en ünlü cinayetleri #1

  Günümüz teknolojisiyle cinayetleri aydınlatmak, katilleri yakalamak çok daha kolay olabilir. Tabii istenirse... Ama her zaman öyle değildi. Tarihin hala aydınlatılamamış cinayetleri sıralandı. 

  EN ÜNLÜ CİNAYETLER

  1. CAZ SEVEN BALTACI

  1900'lerin başında New Orleans'a dehşet saçan seri katil cinayet silahı olarak balta kullanıyordu. Hakkında daha fazlasını bilinmediği için ona Baltacı isimi takmaları normal. Tüm şehre korku salan bu katil cinayetlerinden önce gazeteye ilan veriyor ve dalga geçer gibi şunları söylüyordu: "Çok büyük bir caz hayranıyım, ve yemin ediyorum ki bu gece evlerinizde bir caz grubu çaldırmazsanız baltamın tadına bakarsınız." Her eve yetecek kadar caz grubu bulamayan New Orleanslılar plak çalarak durumu telafi etmeye çalıştı ama toplamda 12 kişi Baltacının kurbanı oldu.

  2. AMERİKAN GÜZELİ

  JonBenet Ramsey cinayetinin Amerika'nın toplumsal hafızasında önemli bir yeri var. Çünkü kaçırıldığı zannedilen ama kendi evlerinin bodrum katında ölü bulunan 6 yaşındaki bu tatlı kız; çocuk güzellik kraliçesi, ailesi oldukça zengin ve cinayet bir Noel sabahı işleniyor. Bir film senaryosunda olması gereken tüm maddeleri eksiksiz yerine getiren bu cinayetin tek bir eksiği var o da katil.

  3. ZODYAK CİNAYETLERİ

  60'ların sonunda Amerika'da işlenen Zodyak cinayetleri tarihin çözülmemiş en büyük suçları arasına girdi. Üstelik cinayetlerden sorumlu katil medya organlarına sürekli mesajlar göndermesine rağmen. Tabii mesajlar şifrelenmişti ve günümüze kadar sadece biri çözüldü. (Dilerseniz mesaj galeride, deneyebilirsiniz.) Zodyak cinayetlerinde yaklaşık 35 kişinin öldüğü tahmin ediliyor ama sayı hala kesin değil.

  4.LOJMAN CİNAYETİ

  90'lı yıllarda gazete manşetlerinden okuduğumuz bir cinayet hepimizi derinden sarsmıştı. Çünkü maktül Mustafa Güngör bir milletvekilinin oğluydu, henüz çok gençti, 2 metre boyundaydı, yakışıklıydı ve vahşi cinayet milletvekili lojmanlarında işlenmişti! Üzerinden yıllar geçmesine rağmen ne cinayet silahı bulundu ne de banyoya rujla yazılan saya-sgy, rg ve ssg kısatltmaları çözülebildi. Cinayet zamanaşımına girmeden 3 gün önce bir hükümlü cinayeti üstlendi ancak olay hala sırrını koruyor.

  5. KARA YILDIZ ÇİÇEĞİNİN SIRRI

  Elizabeth Short aktrist olma heveslisi genç bir kadındı ve Hollywood'la olan yakın ilişkisi bu cinayete medyanın gösterdiği ilginin sebebiydi. Aslında cinayet o kadar vahşiydi ki daha sonra pek çok sanat eserine de ilham verdi. (Kara Yıldız Çiçeği de Short'a sonradan verilen bir lakap.) Short'un bedeni ortadan ikiye ayrılmış şekilde bulundu ve katil zavallı kadının dudaklarnı aynı Joker gibi kulaklarına kadar kesmişti. Cinayeti işleyen asla bulunamadı ama medyada meşhur olma fırsatı gören 60 patetik cinayeti üstlendi.

  6. KARINDEŞEN JACK

  “Tarihe bakıldığında 20.yüzyılı benim başlattığım görülecektir.” Evet böyle diyor Karındeşen Jack ve bir kısmı gerçekten de doğru. 20. yüzyılın seri cinayet modası Karındeşen ile başladı. Tam olarak kaç kişiyi öldürdüğü bilinmiyor ama çoğunluğu hayat kadını olan kurbanların sayısı 20'yi buluyor. Jack'in kim olduğu asla ortaya çıkmadı ama kurbanlarının iç organlarını çıkarmasından ötürü kasap ya da cerrah olduğu tahmin ediliyor.

  7. TUPAC SHAKUR

  Amerikalı ünlü rapçi Tupac agresif lirikleriyle tepki topluyordu ama kimse bunun ölümüne yol açacağını düşünmemişti. Bir Mike Tyson müsabakasından çıktı otomobiline bindi ve ışıklarda durduğunda saldırıya uğradı. 6 gün komada kalan Shakur'un katili hala bulunamadı. Ayrıca ölmediğine ortadan kaybolduğuna dair bir inanç da var. Ama pek gerçekçi bulmuyoruz.

  8. KUTSAL KİTAP CİNAYETLERİ

  60'larda İskoçya'da 3 genç kadın kendi çoraplarıyla boğularak öldürülmüş halde bulundu. Tek bir görgü tanığı vardı O da kurbanlardan birinin kardeşiydi. Katille bir taksiyi paylaştığını, isminin John olduğunu söylediğini ve sürekli İncil'den alıntılar yaparak konuştuğunu anlattı.Robot resmini de çizdirdi. Ancak çabalar sonuçsuz kaldı. 3 kadının katili hiç bir zaman bulunamadı.

  9. UĞUR MUMCU SUİKASTİ

  Ülkemizin tarihine damga vuran siyasi suikastler hiç de az değil. Ama Uğur Mumcu suikastinin kalbimizde açtığı yara çok derin. 24 Ocak 1993'de Ankara'daki evinden çıkan Mumcu arabasına konulan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitirdi. Suikatin planlayanlar ve gerçekleştirenler bulunamadı. Kışlalı, Hablemitoğlu, Okkan, Dink ve pek çok faili meçhulün sorumluları da öyle..

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir