Euro
10.3008
-0.08%
Dolar
8.7585
-0.04%
Altın
492.72
0.37%
Borsa
1.401
-0.43%
Bitcoin
389.955
4.25%
13ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 13 C

  Toros Dağları eteklerinde alageyik görüntülendi

  Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nde doğa ve yaban hayatı fotoğrafçısı İdris Ölmez, Toros Dağları eteklerinde 'alageyik' görüntülemek için saatlerce bekledi.
  • DHA
  • 23.10.2019 - 15:30
  Toros Dağları eteklerinde alageyik görüntülendi

  2007 yılından bu yana Türkiye'de yaban hayatı görüntüleyen İdris Ölmez, bir hafta önce Toros Dağları'nda 'alageyik' görüntüledi.

  Ölmez'in, sosyal medya hesabından paylaştığı alageyiğe ait görüntü ve fotoğraflar, yoğun ilgi gördü.

  Toros Dağları eteklerinde alageyik görüntülendi #1

  DAHA ÖNCE DE ÇEKMEK İSTEDİ ANCAK OLMADI

  Daha önceleri çizgili sırtlan, albino serçe gibi hayvanları da görüntüleyen Ölmez, Türkiye'de şu ana kadar görüntülenen 487 kuş türünden 320’sini, 120 memeli türündende 45 tanesini görüntülediğini söyledi. Geyiğe özel bir ilgisi olduğunu ifade eden İdris Ölmez, daha önce de alageyiği görüntülemek için Antalya Düzlemçamı bölgesine gittiğini; ama istediği gibi güzel bir görüntü alamadığını anlattı.

  'Alageyik' Toros Dağları'nda görüntülendi İZLE

  "3,5-4 SAAT KIPIRDAMADAN BEKLEDİM"

  Ölmez, bu dönem alageyiklerin daha toleranslı görüntü verme zamanı olduğuna işaret ederek, "Alageyik üstü kızılçam ağaçları, altı maki ile kaplı olan çok sık ormanlarda yer alır. Hayvan çok ürkek ve narin, ayrıca koku almada çok hassas olduğu için görüntülemek çok zor. Bölgede 4 gün kaldım; ama 3 gün çekim yapabildim. Her yatışımda 3,5-4 saat hiç kıpırdamadan bekledim. Alan ormanlık olduğu için içeride hayvanın kükremelerini duyuyorsunuz. Ne kadar kamufle olursanız olun, keskin koku alma hislerinden dolayı sizi hissedebiliyor. 3 gün boyunca geçiş noktalarında akşamüstü ve sabahları bekledim. Daha önce de birçok alageyik görüntülemiştim; ama benim için ilk defa bu kadar yakından güzel görüntüler çektim." diye konuştu.

  Toros Dağları eteklerinde alageyik görüntülendi #2

  "HEYECANDAN KAMERAM BİLE SALLANDI"

  Alageyik ile karşılaştığındaki duygularını da anlatan Ölmez, çok heyecanlandığını söyleyerek, "İlk defa gördüğümde çok heyecanlandım. O duygular anlatılmaz, yaşanır. Görüntüyü çektiğimde kamufle altındayım. Çevremde 3 tane erkek alageyik var. Müthiş bir kükreme sesi var. Çekim yapalı bir haftayı geçti. Bazı geceler yastığa kafamı koyduğumda, o böğürme ve kükreme sesini duyuyorum. Çok büyülü bir andı benim için. Üreme dönemlerinde oldukları için böğürme sesini takip ederek, geçiş noktalarına konumlandım. O bölgede çalıların arasında her an çıkabilirler. Geçiş yerlerine yattığım için bir anda üzerime geldiler. Göz göze geldik, heyecandan kamera bile sallandı." diye anlattı.

  Toros Dağları eteklerinde alageyik görüntülendi #3

  Toros Dağları eteklerinde alageyik görüntülendi #4

  Toros Dağları eteklerinde alageyik görüntülendi #5

  Toros Dağları eteklerinde alageyik görüntülendi #6

  Toros Dağları eteklerinde alageyik görüntülendi #7

  Toros Dağları eteklerinde alageyik görüntülendi #8

  Toros Dağları eteklerinde alageyik görüntülendi #9

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir