Euro
15.428
-0.97%
Dolar
13.6894
-0.78%
Altın
783.23
-0.77%
Borsa
1.949
1.13%
Bitcoin
720.000
3.30%
15ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 15 C

  Trabzonlu işçiler inşaata taş taşımak için köprü yaptı

  Trabzon'da cami inşaatına taş taşımakta zorlanan işçiler, yerden caminin kubbesine doğru yaptıkları köprüyle bu sorunu çözdü.
  • 09.09.2014 - 14:55
  Trabzonlu işçiler inşaata taş taşımak için köprü yaptı

  Trabzonlu işçiler inşaata taş taşımak için köprü yaptı #1

  Çaykaya'nın önemli yaylalarından biri olan Sultan Murat Yaylası'nda, yöre sakinlerince 2011 yılında Sultan Murat Şehitler Camisi ve Külliyesi'nin yapımına başlandı.

  CAMİNİN DIŞ CEPHESİNİN TAŞLA ÖRÜLMESİNE KARAR VERİLDİ

  Kışın karla kapanan 2200 rakımlı yaylada yapılan caminin zor mevsim koşullarına dayanıklı olması için dış cephesinin taşla örülmesine karar verildi. Bunun üzerine caminin dış cephesinde, yöredeki taş madeninden çıkarılan kara taş kullanıldı.

  YERDEN CAMİNİN KUBBESİNE KÖPRÜ İNŞA ETTİLER

  Mevsim koşulları nedeniyle yılda 5 ay çalışılabilen inşaatta, 5 metre yükseklikten sonra inşaata taş taşımakta zorlanan ustalar, yerden camiye doğru, 50 metre uzunluğunda, 15 metre yüksekliğinde köprü yapmaya karar verdi. Köprü üzerinden kamyonetle taş taşıyan ustalar, hem zaman hem de iş gücünden kazanmış oldu.

  Trabzonlu işçiler inşaata taş taşımak için köprü yaptı #2

  "CAMİYİ TAMAMEN TAŞ DUVAR ŞEKLİNDE YAPMAYA KARAR VERDİK"

  Sultan Murat Şehitler Camisi ve Külliyesi İnşaatı Yürütme Kurulu Başkanı Enver Yıldırım, Sultan Murat Yaylası'nın 2200 rakımda bulunması nedeniyle cami ve külliyesini taştan yaptıklarını dile getirerek, "Kışın sert iklim şartlarının yapılara verdiği zararı çok iyi bildiğimizden dolayı camiyi tamamen taş duvar şeklinde yapmaya karar verdik. İnşaata 2011 yılında başladık. Zor coğrafi koşullar nedeniyle sadece 5 ay çalışabiliyoruz" dedi.

  "BU İŞİN BU KADAR ZOR OLACAĞINI TAHMİN ETMİYORDUK"

  İnşaatı sürdürürken 5 metre yükseklikten sonra yukarı doğru taş taşımanın güçleştiğini belirten Yıldırım, ustaların "Bu işin bu kadar zor olacağını tahmin etmiyorduk" şeklinde serzenişte bulunması üzerine taşları yukarı taşımak için arayış içine girdiklerini anlattı.

  Trabzonlu işçiler inşaata taş taşımak için köprü yaptı #3

  "KÖPRÜDEN ARAÇLA TAŞ TAŞIDIK"

  Yıldırım, ustaların asansör fikrine sıcak bakmayarak araçların geçebileceği bir yolun daha uygun olabileceğini söylemesi üzerine ellerindeki malzemeleri değerlendirip bu projeyi hayata geçirdiklerini dile getirerek, "Önce deneme yaptık. Sonra yoldan camiye doğru çelik halatlarla köprü kurduk. Boş araçla birkaç kere köprüden geçerek deneme yaptık. Ustamızın dikkatli olduğunu görünce taş taşımasına müsaade ettim" diye konuştu.

  200 TON TAŞ TAŞIDILAR

  Yol yapıldıktan sonra kamyonetle yaklaşık 200 ton taşı, yukarı kısma taşıyarak duvarın yapımında kullandıklarına dikkati çeken Yıldırım, bu köprü sayesinde iki ay zaman kazandıklarını söyledi.

  Trabzonlu işçiler inşaata taş taşımak için köprü yaptı #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir