Türkiye en mutsuz üçüncü ülke oldu

türkiye

ABD merkezli kamuoyu araştırma şirketi Gallup, bugün kutlanan “Birleşmiş Milletler Uluslararası Mutluluk Günü” için kapsamlı bir mutluluk araştırması yaptı.

TÜRKİYE ÜÇÜNCÜ SIRADA

143 ülkenin yer aldığı araştırmada, Türkiye en mutsuz üçüncü ülke oldu. Anket kapsamında 143 ülkeden yetişkin bireylere “bir gün önce ne kadar güldükleri, bir gün önce ne kadar iyi dinlendikleri, insanlar tarafından saygıyla karşılanıp karşılanmadıkları” ve “bir gün önce ilginç bir bilgi öğrenip öğrenmedikleri” soruldu.

EN MUTSUZ SUDAN OLDU

En mutsuz ülkeler sıralamasında Sudan birinci olurken, geçtiğimiz günlerde 20 kişinin öldürüldüğü terör saldırısı ile sarsılan Tunus, en mutsuz ikinci ülke olarak açıklandı. Türkiye, Bangladeş ve Sırbıstan ise aynı puanı alarak sondan üçüncülüğü paylaştı.

Türkiye en mutsuz üçüncü ülke oldu

TÜRKİYE'NİN DÜNYA ORTALAMASI PUANI 71

Araştırmaya göre, dünyadaki en mutsuz kişiler savaşlar ve iç karışıklarla anılan Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgelerinde yaşıyor. Ortadoğu bölgesinde Suudi Arabistan harici ülkelerin dünya standartlarının çok altında kaldığı belirlendi. Türkiye’nin 54 aldığı 100 üzerinden puanlama sisteminde, dünya ortalaması 71 puan oldu.

GÜNEY AMERİKA ÇOK MUTLU

Gallup’un araştırması, Güney Amerika’da yaşayan kişilerin yeryüzündeki en mutlu insanlar olduğunu ortaya koydu. İlk 10 sırada yer alan ülkelerin tamamı Güney Amerika’da yer alıyor.