Dolar
6.8204
0.1277%
Euro
7.5749
0.3656%
Altın
1731.95
0.7838%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
380.121
0.981%
Bitcoin
64195.16
0.2143%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C
  Uçuş ekiplerinden şaşırtıcı itiraflar

  Uçuş ekiplerinden şaşırtıcı itiraflar

  27 pilot ve uçuş ekibi, uçak yolculuğunun bilinmeyenlerini anlattı.
  • Haber Merkezi
  • 18.05.2015 - 00:36

  Uçuş ekiplerinden şaşırtıcı itiraflar

  uçuş

  Uçakla seyahat, son yıllarda hızla artış göstermeye başladı. Peki; uçaklar, pilotlar ve hava yolu şirketleri hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

  askreddit.com sitesinin yaptığı ankette, 27 pilot ve uçuş ekibi tarafından yapılan itiraflar, okuyanları hem korkuttu hem de şaşırttı. İşte hava yolu ulaşımının bilinmeyenleri;

  KULAKLIKLAR DEĞİŞMİYOR

  1.Kulaklıklar ambalajlı olmalarına rağmen yeni değiller

  Depoda uçaktaki küçük aksesuar nesnelerinin gidişatı hakkında görevli olan bir kişi, kulaklık setlerinin yeni olmadığını söylüyor. Buraya gelen kulaklıklar temizleniyor, kontrol ediliyor ve tekrar ambalajlanıyor

  PİLOTLAR UYUYOR

  2.Pilotlar uçuşların çoğunu uyuyarak geçiriyorlar

  Ne kadar doğrudur bilinmez ama itirafçılar, pilotların yarısının uçuş esnasında uyuduğunu, uyandıkları bazı zamanlarda da partnerlerini de uyuyor halde bulduklarını söylüyorlar.

  3.Hayvanlarınızla uçarken bir daha düşünün

  Uçuş görevlileri, hayvanların koyulduğu bölmenin katlanılabilir hale gelmesi için kulaklık taktıklarını söylüyorlar. Çünkü yüksek ses, son derece rahatsız edici ve sürekli bir halde devam ediyor. Hayvanlarınızın bunu saatlerce yaşadığını düşünmek hoş olmasa gerek.

  SERVİS EDİLEN SULARA DİKKAT

  4.Suyunuz şişe içinde gelmiyorsa içmeyin

  İtirafçılar suyunuz şişe içinde gelmiyorsa içmeyin hatta dokunmayın bile diyorlar. Çünkü şişe içinde ambalajlı gelmeyen suyun arıtılmış su olduğunu söylüyorlar.

  5.İçeceklerde kullanılan sulardan inceden şüphelenmelisiniz

  İtirafçılar, uçaklarda ikram edilen çay, kahve vs. gibi içeceklerin içine koyulan suların genellikle uzun süre beklemiş, içinde durdukları deponun çeperlerinin yeşilimse renge bürünmüş olduğunu söylüyor. Servis yapan her kabin görevlisinin bunu bildiğini de ekliyorlar.

  ELEKTRONİK CİHAZLAR

  6.Pek çok uçuşta organ taşınıyor

  Özellikel yurt içi ve lokal uçuşların pek çoğunda insan kalıntısı veya organ taşınıyor. Hız ve aciliyet durumlarından ötürü uçaklar en iyi nakil araçlarını oluşturuyor.

  7.Lütfen elektronik cihazlarınızı kapatın uyarılarından sonra

  Kabin görevlilerinin itiraflarına göre; yolculara yapılan elektronik cihazların kapatılması uyarısının ardından pek çok görevli arka tarafa geçip mesajlaşmaya devam ediyor.

  TUVALETLER DIŞARIDAN AÇILIYOR

  8.Bahşiş vermek konusunda cimri değilseniz

  Kız arkadaşı hostes olan bir itirafçı, uçak barlarında kimsenin bahşiş vermediğini söylüyor. Fakat ilk içkinizde bahşiş verirseniz muhtemelen diğer içkileriniz ücretsiz olacaktır diye de ekliyor.

  9.Tuvaletler dışarıdan açılabiliyor

  Uçaklarda tuvaletler dışarıdan da açılabiliyor, genellikle kilit mekanizması kapının üzerinde asılı olan sigara içilmez yazısının altında bulunuyor. Bu ibareyi kaldırın ve sürgüyü açık kısmına doğru sürükleyin.

  UÇAK MOTORLARI BOZULUNCA NE OLUYOR?

  10.Uçakların motorları bozulsa da uzun süre havada süzülebiliyorlar

  Uçakların havada iken motorları stop etse de her 5000 milde yaklaşık olarak 6 deniz mili süzülebiliyorlar. Yani uçaklar kilometrelerce alanı motorsuz süzülerek gidebiliyorlar. Bu da neden pek çok uçak kazasının iniş veya kalkış anında meydana geldiğini gösteriyor

  Görüş Bildir