Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.404
-0.05%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Unutkanlığın nedeni bulundu

  'Yaşlanma protein'inin etkilerini tersine çevirebilecek antikorlar geliştirebilmek için yeni bir çalışma başladı.
  • Ajanslar
  • 09.07.2015 - 09:37
  Unutkanlığın nedeni bulundu

  Unutkanlığın nedeni bulundu #1

  Bilim insanları, hafıza kaybı ve beyin dejenerasyonunda azalmaya yol açacak kan ve vücutta biriken bir 'yaşlanma proteini'nin etkilerini tersine çevirebilecek antikorlar geliştirmek için çalışmalar başlattı.

  ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan San Francisco Üniversitesi'nde gerçekleştirilen deneylerin ilk bulgularına göre, özelikle ileri yaşlarda B2M proteiniyle beraber hafıza kaybı ve unutkanlık gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Bilim insanları ise, kanın gelişimini sağlayacak bir protein geliştirme umuduyla çalışmalarını sürdürerek, B2M proteinini azaltarak istenilen sonuca ulaşılabileceğini düşünüyorlar. Eğer planlanan sonuç başarıyla uygulanırsa, bu proteini yavaşlatacak bir müdahale ile beyin hücreleri de gelişeceği için insanların hafıza kaybı geçirme olasılığı oldukça düşecek. NTV'nin haberine göre henüz deney aşamasında olan B2M proteininin azaltılması ile beraber unutkanlık ve beyinde oluşan hafızayla ilgili hasarların tedavi edilebileceğini iddia eden ekip, söz konusu proteini deney ortamında fareler üzerinde test etmeye başladı.

  B2M GENÇ FARELER ÜZERİNDE DENENDİ

  Genç farelere B2M proteini enjekte eden ekip, fareleri bir teste tabi tuttu. Normalden fazla B2M alan genç fareler aynı yaşlı fareler gibi hafızaya ağlı hatalar yaptı. Maddenin vücuttan atılmasıyla normale dönen genç farelerin maddenin etkisiyle daha önce defalarca gezindikleri bir labirentte eskiye oranla iki kat daha fazla hata yapması üzerine maddenin hafızaya olumsuz etkisi saptanmış oldu.

  TEDAVİ YÖNTEMİ OLABİLİR

  Fareler üzerinde yapılan bu deneyde B2M proteininin değişken sonuçları olabileceğini gösteriyor. Ekip, bu proteinin işleyişini yavaşlatacak bir uygulama ile beyinde oluşan hafızayla ilgili hasarların da tedavi edilebileceğini düşünüyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir