Petrol
112.28
0.10%
Euro
17.3471
-0.23%
Dolar
16.6109
-0.16%
Altın
970.64
-0.24%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
339.607
-0.80%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Uzayda ezan sesi duyan astronot

  Malezyalı astronot Shukor: Uzay İstasyonu’nun içerisinde ezan sesini duydum
  • 14.02.2012 - 15:33
  Uzayda ezan sesi duyan astronot

  Uzayda ezan sesi duyan astronot #1

  Malezyalı astronot Dr. Sheikh Muszaphar Shukor, uzayda nasıl bir ibadet yapılacağını göstermek için 9. Müslüman astronot olarak uzaya gittiğini belirterek, "Uzayda herkes bir mucizeyi hisseder. Ramazan ayına denk gelen uzay seyahatinde Uzay İstasyonu'nun içerisinde bu ezan sesini duydum" dedi.

  "HAYALİM İÇİN DOKTORLUĞU SEÇTİM"

  Türksat AŞ'nin davetiyle Türkiye'ye gelen Shukor, Anadolu Ajansı Genel
  Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Burada soruları yanıtlayan Shukor, İslamiyetin bir
  yaşam biçimi olduğunu ifade eden Shukor, uzay seyahatinde namazını kıldığını ve orucunu tuttuğunu söyledi.

  Shukor, çocukluğunda babasının kendisine aldığı bilim kurgu kitaplarından
  etkilendiğini ifade ederek, "Odamda da Süpermen, Star Wars ve uzay fotoğrafları vardı. O zamanlar Malezya'dan birinin uzaya gitmesini kimse beklemiyordu. Ben de bu hayalimi gerçekleştirmek için doktorluk mesleğini seçtim" dedi.

  "UZAY İÇİN BİR FETVA HAZIRLANDI"

  Bütün müslümanlara İslamın nasıl bir din olduğunu uzaydan göstermenin büyük bir önem taşıdığına işaret eden Shukor, şöyle devam etti: "Müslüman olarak sorumluluklarınızın ne olduğunu, nerede olursanız olun ister dünyada, ister uzayda, İslamiyet bir yaşam biçimidir. O yaşam biçimini nasıl orada da devam ettireceğimizi göstermek istedik. Malezya'da dini otoriteler, uzayda dini görevlerini nasıl yapılacağına ilişkin bir fetva
  hazırladı. Özellikle gelecekteki Müslüman astronotlar için. Uzay seyahatim Ramazan ayına denk gelmişti. Oruç zamanı ve ibadet zamanı
  uzaya gidilen yere bağlıdır. O yüzden uzay mekiği, Kazakistan üzerinden
  fırlatıldığı için oradaki saati baz aldık. Yine Kazakistan saatine bağlı olarak 5 vakit namazımı kıldım. Abdest olarak da teyemmüm aldım. Toprak olmadığı için duvarlardan teyemmüm abdesti aldım. Kıble olarak dünyaya yönünüzü çevirmek gerekti. Zaten Uzay İstasyonu sürekli dünyaya bakacak şekildeydi yönü. Namaz kılmak için ayakları bağlamanız gerekiyordu, yer çekimi olmadığından. Secdeye iniş ve kalkışlarda çok yavaş hareket etmek gerekiyordu."

  "UZAYDA HERKES BİR MUCİZEYİ YAŞAR"

  Uzayda herkesin bir mucizeyi hissedeceğini belirten Shukor, "Ben orada
  ezan sesini duydum. Uzay İstasyonu'nun içerisinde gerçek olarak bu ezan sesini duydum. Diğer astronotların ezan hakkında bilgileri yoktu, ama ben bizzat fiziksel olarak o sesi duydum. Uzaydayken buna o kadar da şaşırmıyorsunuz. Çünkü uzayda bulunduğunuz sürenin her anında Allah'ın varlığını ve gücünü oradan hissediyorsunuz. Uzayda kaldığım her an Allah'a kendimi çok yakın hissettim. Orada oruç da tuttuk. Bu ibadetleri yaparken, aç, susuz ve yorgun kendimi hissetmedim" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir