Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
347.171
3.17%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Yeni Türkiye'nin mega projeleri

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çankaya'da da önceliği ekonomiye verecek. Yeni Türkiye'nin yeni mega projelerinin altında yine Erdoğan'ın imzası olacak.
  • 11.08.2014 - 14:32
  Yeni Türkiye'nin mega projeleri

  RTE

  12 yıllık başbakanlığı döneminde Türkiye ekonomisine kazandırdığı projelerle halkın desteğini kazanan Erdoğan, önümüzdeki 5 yıl görevde kalacağı cumhurbaşkanlığı döneminde de yine ekonomiyle gündemde olacak.

  PROJELERİN ALTINDA YİNE ERDOĞAN'IN İMZASI OLACAK

  Erdoğan'ın başbakanlığındaki 11 yıllık süreçte IMF’ye olan borçların silinmesi, TL’den 6 sıfırın atılması gibi pek çok önemli gelişme yaşandı. Yeni Türkiye'nin yeni mega projeleri altında yine Erdoğan'ın imzası olacak.

  İŞTE O MEGA PROJELER

  1- Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu 
  İstanbul - İzmir arasını 3.5 saate indirecek Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu'nun İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün denizdeki ayakları tamamlandı.

  Yeni Türkiye nin mega projeleri #2

  2- Avrasya Tüneli
  Körfez geçişini 70 dakikadan 6 dakikaya indirecek köprü 3 kilometre uzunluğuyla dünyanın en büyük dördüncü köprüsü olacak. Asya ile Avrupa kıtalarını ilk kez deniz tabanının altından karayolu tüneliyle bağlayacak İstanbul Boğazı Karayolu Tüneli (Avrasya Tüneli) iki katlı olarak inşa ediliyor.

  Yeni Türkiye nin mega projeleri #3

  3- Üçüncü Havalimanı
  Otoyol tamamlandığında mesafe 140 kilometre kısalacak. Böylece 870 milyon TL tasarruf sağlanacak.  2017’de hizmete girecek üçüncü havalimanının yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olması bekleniyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından olacak projenin, 120 bin kişiye de iş kapısı olması bekleniyor.

  Yeni Türkiye nin mega projeleri #4

  4-  Yavuz Sultan Selim Köprüsü (Üçüncü Köprü)
  Üçüncü köprü yapıldığı takdirde hazır Transit trafik yükünü azaltacak. Aynı zamanda üzerindeki raylı sistemle Asya ve Avrupa'yı hızlı trenle birbirine bağlayacak olan 3. Köprü (Yavuz Sultan Selim), Metrosu ve Marmaray'la da entegre olacak. 6 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş köprüsü olacak. Yavuz Sultan Selim Mayıs 2015’te tamamlanacak.

  Yeni Türkiye nin mega projeleri #5

  5- Yüksek Hızlı Tren Hattı
  Yalnızca hafif araçların geçişi için tasarlanan tünelle Kazlıçeşme - Göztepe arası sadece 15 dakikaya inecek. Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projeleriyle kentler arasında günü birlik seyahat yapılabilecek. Bu kapsamda Ankara-Sivas arasındaki 405 kilometrelik mesafede demiryoluyla seyahat süresini 10 saatten 2 saate, İstanbul-Sivas arası seyahat süresini de 5 saate düşürecek.


  Bursa-Ankara ve Bursa-İstanbul arasındaki seyahati ise 2 saat 15 dakikaya düşürecek. Hızlı Tren projesi tamamlandığında, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Doğankent, Yavuhasan, Yıldızeli, Kalın bölgelerinde kurulacak 7 istasyondan trene binecek olan yolcular Tokyo üzerinden Güney Kore ve Çin, Urumçi, İslamabat, Bakü, Tiflis hattını geçerek, İtalya, Almanya, Fransa ve İspanya'ya kadar gidebilecek.

  Yeni Türkiye nin mega projeleri #6 

   

  .

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir