Petrol
95.08
-1.28%
Euro
18.3854
0.59%
Dolar
17.9496
0.28%
Altın
1.034
0.04%
Borsa
2801
0.00%
Bitcoin
418.645
-0.72%
29ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 29 C

  Yılan sanılıp öldürülen oluklu kertenkele

  Halk arasında kör yılan denilen, bacakları bulunmayan, zararsız ve uysal bir hayvan olan oluklu kertenkele, bilinçsizce öldürülüyor.
  • 06.07.2014 - 11:29
  Yılan sanılıp öldürülen oluklu kertenkele

  Yılan sanılıp öldürülen oluklu kertenkele #1

  Bursa karacabey ilçesindeki longozda (su basar ormanı) da yaşayan oluklu kertenkeleler, isimlerini vücutlarının yan tarafındaki oluk şeklindeki girintili yapıdan alıyor.

  YILAN GÖRÜNÜMLÜ KERTENKELE

  "Yılan görünümlü kertenkele" olarak da bilinen bu hayvanların, diğerleri gibi bacakları bulunmuyor. Bu nedenle sürünerek hareket eden oluklu kertenkeleler, bazı kişiler tarafından zehirli yılan zannedilip telef ediliyor.

  OLUKLU KERTENKELEDEN GÖRÜNTÜLER

  "ELİNİZİ AĞZINA GÖTÜRSENİZ BİLE ISIRMAZ"

  Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fen Edebiyat Fakültesi biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Zooloji Müzesi Sorumlusu Prof. Dr. İsmail Hakkı Uğurtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oluklu kertenkelenin halk arasında "kör yılan" olarak bilindiğini söyledi. Söz konusu hayvanların özelliklerini anlatan Uğurtaş, şöyle konuştu;

  "Hiçbir zararı olmayan bir hayvandır. Elinizi ağzına götürseniz bile ısırmaz. Vücudundaki sert plaklardan dolayı yılan gibi kıvrak değildir ve bundan dolayı yakalanması kolaydır. Bu hayvanların yılan zannedilerek öldürülmemesi gerekir. Çünkü bütün hayvanların olduğu gibi doğada belli bir görevi olan hayvanlardır. Böcek, fare gibi hayvanları yiyerek, onların belli bir popülasyonda kalmasını temin eden hayvanlarımızdan biridir. Türkiye'nin her yerinde görünse de her zaman bulunan bir hayvan değildir. Yılın belli zamanlarında aktif olurlar."

  Yılan sanılıp öldürülen oluklu kertenkele #2

  SAVUNMASIZ BİR HAYVAN

  Uğurtaş, oluklu kertenkeleyi yılandan ayıran en önemli unsurların, hareketli göz kapakları ve kolayca fark edilebilecek kulak deliklerinin bulunması olduğunu sözlerine ekledi. Doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş de oluklu kertenkeleyi "savunmasız bir hayvan" olarak niteledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir