Euro
9.9728
0.5%
Dolar
8.4
0.62%
Altın
489.26
0.52%
Borsa
1.409
0.65%
Bitcoin
320.810
-2.38%
28ºC
İstanbul
Açık 28 C

  Yıllar önce terkedilen hayalet ada

  Terkedilmiş ada Hashima adası yıllardır ıssızlığını koruyor.
  • 29.03.2014 - 09:44
  Yıllar önce terkedilen hayalet ada

  Yıllar önce terkedilen hayalet ada #1

  Bu film seti gibi görünen ama tamamen gerçek, terkedilmiş ada Hashima adası.Japonyaya ait olan ada dev bir savaş gemisine benzemesinden ötürü 'Battleship Island' olarak da anılıyor. Ada Japonya'nın güneyinde, Kyushu adasının güneybatısında yer alıyor ve sahilden sadece 3 km uzaklıkta.

  HAYALET ADA

  DÜNYANIN EN KALABALIK ŞEHRİYDİ

  Ada aslında 480x160 metre büyüklüğü ile minik bir şehir kadar bile değil ancak 1887 yılında adada kömür madeninin bulunması ile göç almaya başlıyor ve hızla çoğalan nüfusu ile dünyanın en kalabalık şehri ünvanını kazanıyor. 1800'lerin sonu Japonya'da endüstrileşmenin en yoğunluklu yaşandığı dönemler.

  Yıllar önce terkedilen hayalet ada #2

  KÖMÜR MADENLERİ ÇIKARILDI

  Hashima'dan çıkan kaliteli kömür, adanın kısa sürede Mitsubishi tarafından satın alınmasını sağlıyor. 1890'dan itibaren tamamen Mitsubishi tarafından işletilen maden ocakları deniz altında 1100 metreye kadar iniyor. Bu verimli kömür madenlerinde çalışan işçiler, aileleri, pazar yeri, hastane, oyun parkları, sinema derken adanın nüfusu 5.300'e dayanıyor. Bu da adaya dünya üzerinde en yüksek yoğunluklu insan nüfusu rekorunu kazandırıyor. Ada tayfunlardan ve tsunamilerden etkilenmesin diye etrafı yüksek beton duvarlarla çevriliyor.

  İLK BETONARME BİNA BURADA YAPILDI

  Hatta dünyanın ilk betonarme binası bu adada yapılıyor ve tam 9 katlı. Zamanla dünyada kömür enerjisi yerini petrole bırakıyor ve 1960'larda Japonya sanayinde kullanılan enerji tamamen petrol merkezli hale dönüşüyor.

  ADAYI TERK ETTİLER

  Petrolün enerji pazarına hakimiyeti adanın sonunu hazırlıyor ve Mitsubishi 1974'de madeni kapatıyor. Adada yapacak iş bulamayan sakinler çamaşır makinelerini, koltuklarını, oyuncaklarını ve daha aklınıza ne gelirse geride bırakıp adayı terk ediyorlar.

  DÜNYA MİRASLARI LİSTESİNE ALINACAK

  1974'de nüfusu sıfıra inen Hashima adası o zamandan beri hayalet şehir olarak anılıyor. 38 sene boyunca Mitsubishi'nin mülkiyeti olmaya devam eden ada 2009'da Nagazaki şehri yönetimine bedelsiz olarak veriliyor..Şu an adanın sanayi devriminin önemli bir göstergesi olması sebebi ile UNESCO Dünya Mirasları Listesine alınması söz konusu. Ada uzunca bir süre herkese kapalıydı. 2005 yılında ilk olarak gazeteciler girdikten sonra Hashima'nin turist ziyaretlerine açılması planlandı. Ancak adadaki binaların oluşturduğu tehlike bölgenin turistik olmasını engelliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir