Dolar
6.8653
0.0612%
Euro
7.7601
0.1406%
Altın
1796.2
-0.4009%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.598
-0.3387%
Bitcoin
63289.06
-0.6184%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Zonguldak'ta cinsiyet değişikliği ameliyatı yapıldı

  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, yapılan cinsiyet değişikliği ameliyatıyla bir ilke imza atmış oldu.
  • 30.06.2014 - 14:41
  Zonguldak'ta cinsiyet değişikliği ameliyatı yapıldı

  Zonguldak'ta cinsiyet değişikliği ameliyatı yapıldı #1

  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Bölümü doktorları, birer gün arayla cinsiyet ameliyatı yaptı.

  BİRİ KADIN BİRİ ERKEK OLDU

  Ameliyatla kadın hasta erkek, erkek hasta da kadın oldu. 35 yaşındaki R.Ç., başarılı bir operasyonla kadın oldu. 30 yaşındaki S.G. vücudundan alınan doku ile yapılan ameliyatla erkek oldu. Birer gün arayla yapılan ameliyatlar sonrası iki hasta da sağlığına kavuştu.

  "AİLEM HEP DESTEK OLDU"

  Hastaların kimliklerinin belli olmaması için yüzleri maske ve bone ile gizlendi. Ailesinin her zaman desteğini aldığını ifade eden 35 yaşındaki R.Ç, kadın olma duygusunun ilkokuldan bu yana geldiğini ifade etti. 30 yaşındaki S.G. ise cinsiyet ameliyatı ile erkek oldu. Başarılı geçen operasyonun ardından odasına çıkartılan S.G., hiç kimsenin kendisine destek olmadığını hatta insanların tepkisiyle karşılaştığını dile getirdi.

  Zonguldak'ta cinsiyet değişikliği ameliyatı yapıldı #2

  "KADINA DÖNÜŞTÜRME AMELİYATLARI BİRAZ DAHA KOLAY"

  Erkeğe dönüştürme ameliyatlarında hastaların bacak kemiği, ön kol kemiği yada leğen kemiğinin kullanıldığını ifade eden Prof. Dr. Eksal Kargı, kadına dönüştürme ameliyatlarının ise biraz daha kolay olduğunu vurguladı. Birer gün arayla iki ayrı hastaya farklı tekniklerle cinsiyet değiştirme ameliyatı yaptıklarını dile getiren Kargı, şöyle devam etti:

  "Cinsiyet değiştirme ameliyatı kadından erkeğe erkekten kadına dönüşüm için oldukça nadir yapılan zor ameliyatlardan bir tanesidir. Ameliyatın gerçekleşmesi için hastane, mahkeme raporları, sağlık kurulu raporları gerekir. Bu raporlar tamamlandıktan sonra belli bir süre beklenir. Erkeğe dönüştürme ameliyatları kadına dönüştürme ameliyatlarından biraz zor ameliyattır.

  "MODİFİYE ETTİĞİMİZ KENDİMİZE HAS OLAN TEKNİKLERDİR"

  Bu ameliyatlarda bacak kemiği yada ön kol kemikleri yada leğen kemiği alınmaktadır. Leğen kemiği tekniği bizim de geliştirdiğimiz tekniktir. Dolayısıyla da hastamızda bu tekniği gerçekleştirdik. Hastamızda bazı modifikasyonlar yaptık. Bu teknik bize has bir tekniktir. Erkekten kadına dönüştürme ameliyatı diğer ameliyata göre biraz daha basittir. Bu ameliyatı biz dünyada var olan bir tekniği kendimize göre geliştirdik. Bu iki teknikle gerçekten modifiye ettiğimiz kendimize has olan tekniklerdir. Sünnetsiz hastalarda geliştirilen bir ameliyat tekniğidir. Bu tekniği sünnetli hastalar için geliştirdik. Bu iki teknikte gerçekten modifiye ettiğimiz kendimize has olan tekniklerdir. Bunları vurgulamak isterim.

  Zonguldak'ta cinsiyet değişikliği ameliyatı yapıldı #3

  "ERKEĞE DÖNÜŞTÜRÜRKEN.."

  Erkeğe dönüştürürken sadece penisi yapmak değil, idrar yolunu oluşturmak. Kadındaki klitoris bölgesini erkekteki zevk noktası olarak değerlendirmek gibi bir sürü detayı da bu ameliyatta planlamış bulunmaktayız. Kadındaki bölgeyi erkekteki zevk noktası olarak değerlendirmek bir sürü detayı da bu ameliyatta planlamış durumdayız."

  "CİNSEL HAYATLARI OLACAK AMA ÇOCUKLARI OLMAYACAK"

  Görgülü, süreci şöyle anlattı;

  "Hastalarımızın her ikisi de bir yıldan daha fazla hormon tedavisi almaktalar. Bu yüzden şu anda hem kadından erkek olacak hastamızın kılları ve sakalı çıkmış durumda, ses tonu gayet tok. Diğer taraftan erkekten kadın olacak hastamızın da yine sesi incelmiş durumdadır. Neredeyse vücudunda hiç tüyü yok. Yüzü de bir miktar feminem bir hal almıştır. Bunların hepsi aldıkları hormonal etkilerden dolayıdır. Takriben 6 ay sonra aktif bir cinsel hayatları olacak. Bu hastaların cinsel haz alabilecekleri şekilde bu ameliyatları tasarladık. Yani normal bir şekilde cinsel haz alacaklar. Tabii ki çocukları olmayacak. Herhangi bir testis ve yumurtalık gibi organları olmadığı için çocukları olmayacak. Ama normal bir cinsel hayatları olacak. Bunun dışında Türkiye'de bu şekilde birçok hasta var. Şu anda iki üç başvuru beklemede tutuyoruz. Bize başvurduktan sonra bu hastaları ameliyat ediyoruz."

  Zonguldak'ta cinsiyet değişikliği ameliyatı yapıldı #4

  "HASTALAR GAYET İYİ"

  Dr. Ramazan Güler ise, "Çok temkinli davranıyoruz. Hastaların hiçbir sorunla karşılaşmadan taburcu olabilmeleri için çalışıyoruz. Sabah pansumanları yapıldı. Herhangi bir enfeksiyon yok. Hastalar gayet iyidir" dedi.

  Görüş Bildir