Sivas'ta trafik kazasında hayatını kaybeden kadının annesi: İnsan hayatı bu kadar ucuz olamaz
DHA

Sivas'ta meydana gelen kazada hayatını kaybeden kadının acılı annesi isyan etti.

23 Ekim 2021 tarihinde saat 20.00'de D-200 kara yolu Mumcuçiftliği köyü yakınlarında köydeki bir tarladan yüklenen pancarları Tokat'ın Turhal ilçesine götürmek için yola çıkan İlhami Şimşek yönetimindeki tır, iddiaya göre D-200 kara yoluna kontrolsüz çıkış yaptı.

Kazada 1 kişi hayatını kaybetti

Bu sırada Sivas'tan Tokat’a giden S.A yönetimindeki otomobil, tıra çarptı.

Kazada otomobil sürücüsü S.A ile eşi Şule Yıldırım Arslan yaralandı. Şule Yıldırım Arslan, kaldırıldığı Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kurtarılamadı.

S.A ise hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edildi.

"Üzerime atılı olan suçlamayı kabul etmiyorum"

Kazanın ardından gözaltına alınıp çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrolle serbest bırakılan tır şoförü Şimşek, savcılık ifadesinde yola kontrollü çıktığını öne sürerek, "Yola çıkmadan önce 15 dakika trafiğin bitmesini bekledim. Trafiğin bittiğini gördüğüm anda yola çıkmak için hamle yaptım. Otomobil bana çarptığı anda ben tırı sağ şeritte düz bir pozisyonda sürüş için hazırlamıştım. Otomobil sol şeritten rahatlıkla geçebilecek pozisyondaydı. Meydana gelen kazadan dolayı çok pişmanım. Üzerime atılı olan suçlamayı kabul etmiyorum." dedi.

Şoföre 15 bin 200 TL para cezası verildi

tespit tutanağına göre, tır şoförü Şimşek'in 'kavşaklarda geçiş hakkı' kuralını ihlal ettiği tespit edildi.

Şimşek hakkında, Sivas 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ‘Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçundan dava açıldı. Davada İlhami Şimşek'e 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi. Bu ceza ise daha sonra 15 bin 200 TL para cezasına çevrildi.

Karar ailenin avukatı Osman Arslan tarafından, davayı bir üst mahkeme olan Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşındı. Mahkeme, verilen cezayı az bulup kararı bozdu.

"İnsan hayatı bu kadar ucuz olamaz"

Sanık İlhami Şimşek'in istinaf bozma kararı doğrultusunda daha üst seviyeden cezalandırılmasını isteyen Şule Yıldırım Arslan'ın Mersin'de yaşayan annesi Meryem Yıldırım, "Ben her hafta kızımın mezarında bekliyorum. Biz her gün acı çekiyoruz. Gitsin birazcık hapiste yatsın. Bir canın karşılığı para cezası mı olur? En ağır cezayı almasını istiyorum. İnsanlarla dalga mı geçiyorsunuz. Adalet yerini bulsun. Benim yavrumun suçu nedir? İnsan hayatı bu kadar ucuz olamaz. Benim yavrum geri gelmez. Ben onun cezasını almasını istiyorum. Tutuklanmasını istiyorum. Hiçbir insanın hayatı parayla ödenmez. Bunun karşılığı bu değildir. Benim sesimi duysunlar. Bizleri düşünsünler. Gencecik toprak altındaki fidanları düşünsünler." diye konuştu.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)