Herkes ayıklıyordu! Meğer 1 avuç kavun ve karpuz çekirdeği bakın nelere iyi geliyormuş…
ensonhaber.com

Sıcak havalarda tüketilen serinleten yiyecekler denilince ilk akla kavun ve karpuz gelir. Kahvaltıdan akşam yemeğine her öğünde sıkça tüketilen bu meyvelerin içerisinde bulunan çekirdekler ise genellikle ayıklanır.

Çoğu kişi karpuz ve kavun yerken çekirdeklerini ayıklamayı tercih edilir. Ayıklandıktan sonra ise çöpün yolunu tutan bu çekirdekler meğer meyvenin kendisinden bile yararlıymış.

Bunca zaman ayıklayıp attığınıza üzüleceğiniz çekirdekler stresten zayıflamaya oldukça etkiliymiş. Prof. Dr. Vedat Göral, karpuz ve kavun çekirdekleri hakkında önemli açıklamaları ile gündeme geldi.

Çekirdeklerden gelen mucizeler…

Her ne kadar birçok kişi tarafından bilinmiyor olsa da noktasında oldukça etkili olan karpuz ve kavun çekirdekleri hakkında Göral çarpıcı açıklamalar yaptı.

Göral, kilo artışının ülkemizde de önemli bir sorunu olduğunu belirterek "Hareketsiz yaşam, asitli ve kalorisi yüksek içecekler, hamurlu gıdalar, fastfood tüketmek, bazı katkı maddeleri gibi nedenler kilo artışına neden olur. Kadınlar kilolardan kurtulmak için arayış halindeler. Bunlardan biri de kavun, karpuz çekirdeği yiyerek zayıflama. Aslında dozunda ve usulüne uyarak yenirse bu mümkündür.” diyerek çekirdeklerin zayıflamada etkili olabileceğini aktardı.

Kilo vermede etkili olmalarının sebebinin ise organik olan kavun ve karpuz çekirdeklerinde bulunan yüksek lif oranından kaynaklı olduğunun altını çizdi. Atmak yerine saklayacağınız çekirdekleri tükettiğiniz taktirde fazla yemek yemek ve abur cubur atıştırmanın azalmasında etili olacak.

Toksinlerden çekirdeklerle kurtulun…

Tok tutma etkisinin yanında kavun ve karpuz çekirdekleri iyi bir idrar söktürücü görevi gördüğünden vücuttaki toksinleri atmada da oldukça etkili olacaktır.

Kavun çekirdeği metabolizmayı hızlandırıcı etkide olduğundan, yaklaşık 20 dakika kavrulup soğuduktan sonra tüketilmelidir. Karpuz çekirdeği stres ve depresyona da iyi geldiğinden, stres ve depresyon nedeni ile kalori alınmasına hatta yemek yenmesine de engel olmada oldukça başarılıdır.

Ancak her şeyde olduğu gibi kavun ve karpuz çekirdeği tüketirken de dikkat edilmedi ve aşırıya kaçılmamalıdır.