AB Komisyonu, Lufthansa hakkında soruşturma başlattı
AA

Avrupa’nın en büyük hava yolu şirketlerinden birisi olan Lufthansa, Kovid-19 salgını sırasında batma riski yaşamıştı.

AB Komisyonu, Almanya'nın mali sıkıntı yaşayan ve yaklaşık 240 bin kişiyi istihdam eden ulusal havayolu şirketi Lufthansa'ya 6 milyar euro mali yardımı, koşullu biçimde onaylamıştı.

AB Komisyonu yaptığı açıklamada, "küresel seyahat kısıtlamaları nedeniyle, neredeyse iflas etme noktasına gelen Lufthansa'ya verilen kamu yardımının, Avrupa rekabet kurallarına uygun olup olmadığını açıklığa kavuşturmak için" soruşturma açıldığını duyurdu.

Yardımın iptaline karar verildi

Komisyon tarafından başlatılan soruşturmanın arka planında, AB'nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı yapısı içinde yer alan Genel Mahkeme'nin 10 Mayıs 2023'te verdiği karar bulunuyor.

Genel Mahkeme, verdiği kararda, salgın sürecinde Lufthansa'ya sağlanan 6 milyar euroluk Alman devlet yardımının onaylanmasının iptaline hükmetti.

Kararda, "Genel Mahkeme, Komisyonun, COVID-19 salgını bağlamında tarafından 6 milyar euro tutarındaki Lufthansa'nın yeniden sermayelendirilmesini onaylama kararını iptal etti." ifadesi yer aldı.

Finansman sağlanabileceği ortaya çıktı

Mahkeme, iptal gerekçesini AB rekabet kurumu olan Komisyonun söz konusu kamu yardımını onaylama kararındaki hatalara bağladı.

Kararda, Komisyonun Lufthansa'nın ihtiyaçlarının tamamı için "piyasalardan finansman sağlayamayacağı" görüşünün yanlış olduğu, şirketin hisselerini mümkün olan en kısa sürede geri almaya teşvik eden bir mekanizma talep edilmemesi ve piyasada etkin rekabetin korunmasını sağlamayan çeşitli taahhütler alınmamış olması gerekçe gösterildi.

Genel Mahkeme, ulusal hava yolu şirketi Lufthansa'nın havalimanlarındaki pazar gücünün hafife alınmış olmasını da eleştirdi.

AB Komisyonu'nun yetkisi

AB üyesi ülkelerin kamu desteklemelerini ne şekilde sağlayacaklarını belirleme yetkisi, AB Komisyonu'nun görev alanına giriyor.

AB ülkeleri, kamu desteklemelerini sadece rekabete zarar vermeyecek şekilde ve kamu yararına uygun durumlarda kullanabiliyor.

6 milyar euroluk kurtarma paketi

Lufthansa, küresel seyahat kısıtlamalarına yol açan COVID-19 salgını nedeniyle neredeyse iflas etme noktasına gelmişti. Alman hükümeti 6 milyar euro, Avusturya, Belçika ve İsviçre hükümetleri de toplamda 3 milyar euroluk kurtarma paketi sağlayarak şirketi iflastan korumuştu.

Şirket, COVID-19'dan sonra seyahatlerin başlamasıyla bu yardımın hepsini kullanmazken, kullandığı kısmı ise geri ödemişti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)