Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Azerbaycan-Ermenistan ihtilafı büyük ölçüde çözüldü
AA & Ensonhaber

Moskova yönetimi, Azerbaycan- anlaşmazlığının çözülmesi için Türkiye'nin yanı sıra devrede olan ülkelerden biri.

Rusya'dan yapılan açıklamada, ihtilafın büyük oranda çözüldüğü belirtildi.

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, tarafların ilişkileri tamamen normalleştirmek için daha fazla adım atması gerektiğini söyledi.

İran’ın başkenti Tahran’da 3+3 formatında "Güney Kafkasya’da Kalıcı Barış ve İstikrarın Tesisine Yönelik Bölgesel İşbirliği Platformu" toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Ermenistan, ve dışişleri bakanları katılırken, Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temsil etti.

"Sorun büyük ölçüde çözüldü, geriye pratik adımlar kaldı"

"Çatışma büyük ölçüde çözüldü." diyen Lavrov, şöyle devam etti:

Her iki taraf da Karabağ'ın Azerbaycan'a ait olduğu konusunda hemfikirdi ve çözülmemiş asıl sorun da buydu.

Şimdi elbette, ilişkilerin tamamen normalleşmesi için geriye pratik adımlar kaldı.

Batı'ya suçlama

Lavrov'a göre Avrupa Birliği ve ABD, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sınırın çizilmesi sürecine zarar vermeye çalışıyor:

Geçen yıl, sızma girişimleri oldu ve devam ediyor. Her şeyden önce Avrupa Birliği'nden ve bir ölçüde de Amerika Birleşik Devletleri'nden...

Bir sonraki toplantı Türkiye'de yapılacak

Dışişleri Bakanı Fidan, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan’ın katıldığı toplantının ardından ortak bildiri yayınlandı.

Bildiriye göre, görüşmelerde, bölgede güven ve işbirliği ortamının genişletilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla "3+3" bölgesel mekanizmasının düzenli toplantılarının devam ettirilmesi değerlendirildi.

Alınan karar ile bir sonraki "Güney Kafkasya’da Kalıcı Barış ve İstikrarın Tesisine Yönelik Bölgesel İşbirliği Platformu" toplantısının diplomatik kanallar aracılığıyla koordine edilecek bir tarihte, Türkiye’de yapılması konusunda mutabakata varıldı.