Yabancılar Merkez Bankası'nın faiz artırmasını bekliyor
AA

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından politika değişikliğine gitti ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 30'a kadar çıkarttı.

Yapılan anketler, önümüzdeki perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında da faiz artışına devam edeceğini belirtti.

Yabancı ekonomistler, Merkez Bankası'nın 26 Ekim Perşembe günkü toplantısında politika faizindeki artırımları sürdürmesini bekliyor.

Marek Drimal: Politika faizi yüzde 33'e çıkabilir

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, TCMB'nin politika faizini 300 baz puan artırarak yüzde 33'e çıkarabileceğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "Pozitif reel faiz enflasyon beklentilerini dizginlemek için olmazsa olmazımız, buna yaklaşmış durumdayız" açıklamasında bulunduğunu anımsatan Drimal, bunun da TCMB'nin hem ekim ayı toplantısında hem de ileriki aylarda faiz artırımlarına devam edeceği anlamına geldiğini aktardı.

"Enflasyonun 2024'te yavaşlaması bekleniyor"

Zayıf TL'den kaynaklanan ana enflasyonist etkinin muhtemelen geride kaldığını dile getiren Drimal, enflasyonun 2023'ten 2024'e geçerken zirve yaptıktan sonra 2024'te yavaşlamasının beklendiğini vurguladı.

Drimal, TCMB'nin politika faizini yıl sonuna kadar yüzde 38'e 2024'ün 1. çeyreğinde de yüzde 40'a çıkarabileceği öngörüsünde bulundu.

Nick Stadtmiller: Politika faizi 500 baz artabilir

Medley Advisors Piyasa Araştırma Başkanı Nick Stadtmiller de TCMB'nin gelecek hafta politika faizini 500 baz puan artırabileceğini kaydederek şöyle konuştu:

Etkin politika duruşu zaten politika faizinin önerdiğinden daha sıkı, bankalar müşterilerin lira mevduatları için yaklaşık yüzde 45 ödüyor.

"Merkez Bankası'nın politika faizindeki artışı yakalamaya çalışıyor"

Stadtmiller, Merkez Bankası'nın politika faizini daha da artırarak bankacılık sektöründeki piyasa faiz oranlarındaki artışı yakalamaya çalıştığını söyledi.

Para politikasının gecikmeli hareket etme eğiliminde olduğunu vurgulayan Stadtmiller, bu nedenle son dönemde finansal koşullardaki sıkılaşmanın etkilerinin ekonomide 2024 ortalarına kadar hissedilmesinin beklenmediğini ifade etti.

Kur Korumalı Mevduat

Stadtmiller, Merkez Bankası için asıl zorluğun gelecek yıl Kur Korumalı Mevduat miktarını azaltırken liradaki istikrarı korumak olduğunu aktardı.

Christian Wietoska: Politika faizi 500 baz puan

Deutsche Bank Stratejisti Christian Wietoska ise TCMB'nin faiz artırım döngüsüne devam edeceğini belirterek, bankanın ekim ayı toplantısında politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 35'e çıkaracağı öngörüsünde bulundu.

Politika faizinin yıl sonu beklentisi: Yüzde 40

Politika faizinin yıl sonunda yüzde 40'a ulaşabileceğini aktaran Wietoska, şöyle konuştu:

Döviz kurundaki dalgalanmalar, ücret artışları ve vergi ayarlamalarının geçişkenlik etkilerinin azalmasını beklerken, enflasyon görünümü zorlu olmaya devam ediyor. Son perakende satış verilerine göre yurt içi talepte normalleşme işaretleri olumlu yansıyabilir ancak pozitif çıktı açığını endişe verici olarak görmeye devam ediyoruz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)