Euro
15.2784
-0.06%
Dolar
13.5844
-0.04%
Altın
795.5550
0.12%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
507.560
0.64%
-1ºC
İstanbul
Hafif kar -1 C

  Kop Tüneli'nde ışığa doğru yolculuk sürüyor

  Kop Dağı'nda yapımı devam eden ve 400 milyon liraya mal olacak tünelin tamamlanması için 9 kilometre kaldığı açıklandı.
  • AA
  • 28.06.2015 - 08:45
  Kop Tüneli'nde ışığa doğru yolculuk sürüyor

  Kop Tüneli nde ışığa doğru yolculuk sürüyor #1

  Tarihi İpek Yolu güzergahında yer alan Erzurum-Bayburt karayolu üzerindeki Kop Dağı’nda yapımı devam eden Kop Tüneli'nin 4 bin metrelik bölümü tamamlandı.

  6 BİN METRE UZUNLUĞUNDA

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tünel Kontrol Mühendisi Hayri Targut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erzurum-Bayburt karayolu üzerinde 2 bin 409 rakımı ile kış aylarında Türkiye'nin karla mücadele yönünden kritik geçitlerinden biri olan Kop Dağı'nda yapımı devam eden tünelin, her biri 6 bin 500 metre uzunluğundaki çift tüpten oluştuğunu kaydetti.

  Projenin maliyetinin yaklaşık 400 milyon lira olduğunu ifade eden Targut, "Kop Tüneli, Türkiye ve bölge için önemli bir proje. Gürbulak Sınır Kapısı’nı Trabzon Limanı’na bağlayan en kısa yol. Tünel tamamlandığında yurt içi ve yurt dışındaki bağlantılar direkt Trabzon Limanı ile entegre olacak" dedi.

  TÜNELİN TAMAMLANMASINA 9 KİLOMETRE KALDI

  Targut, proje kapsamında yer yer olumsuzluklarla karşılaşıldığını belirterek, "Güzergah, Doğu Anadolu fayı ile Kuzey Anadolu fayının kesiştiği, makaslama dediğimiz çatlak zonunun tam orta kısmına denk geliyor. Bundan dolayı aşırı derecede jeolojik verilerle karşılaşmaktayız. Çalışmalarımızı olumsuz yönde etkileyen bu veriler, çeşitli müdahalelerimizle ve mühendislik uygulamalar ile geçiliyor” şeklinde konuştu.

  Tünel inşaat çalışmalarının Erzurum girişi ile Bayburt çıkışındaki tüplerde eş zamanlı olarak sürdürüldüğünü kaydeden Targut, "Girişte ve çıkıştaki toplam 4 tüpteki ilerlememiz 4 kilometreye yakın. Tünelin tamamlanması için 9 kilometrelik kısmımız kaldı. Onu da en kısa zamanda ve en hızlı bir şekilde, güvenilir bir biçimde yapmak için elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı.


  Görüş Bildir