Özel Haber

Konut kiralarında fahiş fiyat artışını önlemek için oranı, 1 2024'e kadar yüzde 25 olarak kullanılıyordu. Bugün yeni bir uzatıma gidilmediği için konutlarda kira artışına sınırlama getiren uygulama sona erdi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) 12 aylık ortalama verisi, kiralara yapılacak o ayki zam oranında etkili oluyor.

Bundan sonraki süreçte konutlar için de iş yerleri için de kira zam oranlarında TÜFE'nin 12 aylık ortalaması geçerli olacak.

Haziranda yüzde 62,52 olarak uygulandı

Haziranda açıklanan mayıs ayına ait TÜFE'nin 12 aylık ortalamasına göre artış oranı yüzde 62,52 olarak kayıtlara geçmişti.

Temmuz kira zam oranı 3 Temmuz'da netleşecek

3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak enflasyon oranına göre ise 12 aylık ortalamanın yani kiraların artış oranına yansıyacak oranın, ortalama yüzde 60 olması bekleniyor.

Konut ve iş yeri kira zam artış oranı eşitlendi

Bundan sonra konut ve iş yeri kira zam oranlarında bir ayrışma olmayacak.

Kira kontratını daha önce yapanlara bir artış yansımayacak. Bu karar, sadece temmuz ayı ve sonrasında sözleşme yapanları kapsayacak.

Emlak uzmanı kira zam oranında yeni dönemi anlattı

Kira artışında yüzde 25’lik zam oranı uygulaması sona erdi. Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, zam artışı sınırının kalkmasının ne anlama geldiğini ve piyasalara nasıl yansıyacağını Ensonhaber'e anlattı.

Konut kiralarına yüzde 25 kira sınırının 11 Haziran 2022'den itibaren gündeme geldiğini hatırlatan Özelmacıklı, TÜFE'ye göre zam oranının en son yüzde 62,52 olduğunu aktardı.

Özelmacıklı'nın verdiği bilgilere göre, eğer kira kontratında özel bir kira artış maddesi yoksa 2 Temmuz'dan itibaren kira artışında üst sınır için TÜFE'deki değer baz alınacak.

Yeni uygulamanın içeriği

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı'nın konuya dair verdiği bilgiler şöyle:

-Eğer kira kontratında yüzde 30 ya da 40 gibi sabit bir oran yazılarak özel bir kira artış oranı belirtilmişse, kira o oranda artacak.

-Eğer kira kontratında özel bir kira artış oranı yazılmadıysa, kira artışında üst sınır olan TÜFE'nin son 12 aylık ortalaması değer baz alınacak.

-2 Temmuz'dan önce yenilenecek kontratlar için artışlar yılda bir defa yapılabildiğinden, ara dönemde zam istenmeyecek. Örneğin anlaşmasını geçen yıl ağustos veya eylül ayında yapanlar için 2025'in ağustos ya da eylül ayında yenileme yapılacak. Yani zam için kontratın bir yılının dolması beklenecek.

-Sulh hukukta kiracı-mal sahipleri arasındaki anlaşmazlıkları içeren 290 bin anlaşmazlık dosyası var. Bundan sonraki süreçte kiracı-mal sahipleri davaları hafifleyecek. Çözüm için arabuluculuk sisteminin de devreye girdiği dava dosyalarında rahatlama yaşanacak.

"Kiralar düşecek diyemeyiz"

Özelmacıklı, ayrıca yüzde 25 sınırının kalkmasıyla birlikte "kira fiyatlarının aşağıya çekileceğinin ya da çok daha fazla konut arz edileceğinin" söylenemeyeceğini belirtti.

Kira zam oranı hesaplanmasına örnekler

Hazirandaki orana göre, kira zammının ne kadar olacağına dair örnekler şöyle:

10 bin liralık kira 16 bin 251 liraya çıkacak

15 bin liralık kira 24 bin 376,5 liraya çıkacak

20 bin liralık kira 32 bin 502 liraya çıkacak

25 bin liralık kira 40 bin 627,5 liraya çıkacak

30 bin liralık kira 48 bin 753 liraya çıkacak

35 bin liralık kira 56 bin 878,5 liraya çıkacak

40 bin liralık kira 65 bin 4 liraya çıkacak