Suudi Arabistan, inşaat projelerinde Türkiye'den daha fazla katkı istiyor
AA

ile arasında ekonomik ilişkiler gelişmeye devam ediyor.

Suudi Arabistan, Vizyon 2030 projeksiyonu kapsamında çok fazla konut ve altyapı projesini hayata geçirecek.

Türkiye-Suudi Arabistan İnşaat Forumu, Türkiye Müteahhitler Birliği (TBM) organizasyonunda, Suudi Arabistan Belediye, Kırsal İşler ve Konut Bakanı Majid Al-Hogail ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu'nun katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirildi.

Forumun kapanış oturumunda konuşan Al-Hogail, iki ülke liderlerinin iradesi ve yetkililerin çalışmalarına değindi.

"Her iki ülkenin de karşılıklı yatırımlarda avantajları bulunuyor"

Al-Hogail, iki ülke arasındaki ticareti olması gerektiği seviyeye getirmek için karşılıklı ziyaretler yaptıklarını ve bu çabaların devam edeceğini belirterek, şu ifadelere kullandı:

Bu ziyaretimizde ticari ilişkilerimizi büyütmek için bize eşlik eden Suudi şirketlerimiz de oldu. Onların yüzünün güldüğünü görüyorum. Onların bu ziyarete katılmalarından ötürü gurur duyuyorum. Her iki ülkenin de karşılıklı yatırımlarda avantajları bulunuyor. Birlikte çalışmaya devam etmemiz gerektiğine düşünüyor ve diyaloğun devamı için şirketlerimizi cesaretlendiriyorum.

Türk müteahhitlik sektöründen faydalanmak isteği

Al-Hogail, yeni projelerde Türkiye'den ve Türk müteahhitlik sektöründen faydalanmak istediklerini belirtti.

Al-Hogail, Türk iş dünyası için Suudi Arabistan'da büyük bir iş potansiyeli söz konusu olduğunu ifade ederek, Türk yatırımcıları Suudi Arabistan'da görmekten ve iş insanlarını desteklemekten mutluluk duyacaklarını sözlerine ekledi.

Son 1,5 yıldır ikili ticaret hacminde artış eğilimi

Bakan Yardımcısı Tuzcu da Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ikili ticari ve ekonomik iş birliğinin güçlendirilmesine büyük önem verdiklerini belirterek son 1,5 yıldır ikili ticaret hacminin artış eğiliminde olduğunu söyledi.

10 milyar dolar ticaret hacmi hedefi

Tuzcu, birkaç yıl öncesinde imkansız gibi görünen 10 milyar dolar ticaret hacminin artık ulaşılabilir olduğunu belirterek, "Bu süreçte şirketlerimiz açığı kapatmak için önemli bir çaba gösterdi, ilişkilerimiz iyileşti. Şu an çok iyi bir yoldayız. Suudi Arabistan çok önemli projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Oradaki projeler ilgi çekici ve cezbedici, ayrıca son zamanlarda bu projelerin daha fazla ilgi çektiğini de görüyoruz. Bu noktaya liderlerimizin vizyonu sayesinde ulaştık." diye konuştu.

"Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye 1 milyon turist geldi"

Son birkaç yılda Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye 1 milyona yakın turist geldiğini aktaran Tuzcu, nüfusa oranlandığında bu sayının oldukça iyi ve memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

"Müteahhitlik hizmetleri 2023'te 16 proje ile 3 milyar dolara ulaştı"

Tuzcu, Türkiye'nin alanındaki bilgi ve başarısının tüm dünya tarafından bilindiğini ifade ederek, Türkiye'nin Suudi Arabistan'daki müteahhitlik hizmetlerinde ise 2023 yılında 16 proje ile yaklaşık 3 milyar dolara ulaştığı bilgisini paylaştı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)