Yüzde 25 sınırının kaldırılmasıyla kiraların fahiş artması beklenmiyor
AA

kiralarında yüzde 25 sınırının kaldırılmasıyla kiralarda ciddi artış olacağına yönelik beklenti oluştu.

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, konut kiralarında yüzde 25 artış sınırının kaldırılması ile ilgili konuştu.

Açıklamada, mayısta yüzde 25'e razı olan mal sahibinin "şimdi kira oranı yüzde 65 oldu" diyerek kirayı tekrar 65'e göre revize etmek gibi bir uygulamanın, mevzuata uygun olmadığı vurgulandı.

"Kiralarda büyük köpük etkisini kaybetti"

Tanrıvermiş, beklendiği gibi kira zam oranını kaldırılmasının çok fahiş bir artış yaratmasının mümkün olmadığını belirterek, "Piyasalardan algılayabildiğim, ilanlardan gördüğüm kiralarda büyük köpük etkisini kaybetti." dedi.

Yeni kira artış oranını TÜFE verisi belirleyecek

Tanrıvermiş, 1 Temmuz'dan sonra imzalanacak kira sözleşmelerinin, Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) 12 aylık ortalamasına göre güncelleneceğini belirtti.

"Yüzde 25 kira zam sınırı uygulaması sona erdi"

salgını döneminde yeni gayrimenkul ve konut projeleri sayısında ciddi azalış yaşandığını, bu nedenle kiralarda artış meydana geldiğini dile getiren Tanrıvermiş, bu artışı kontrol etmek için getirilen yüzde 25 kira artışı sınırının dün sona erdiğini hatırlattı.

"Çok fahiş bir artış olması mümkün değil"

Tanrıvermiş, yüzde 25 sınırının kaldırılmasıyla kiralarda ciddi artış olacağına yönelik beklenti oluştuğunu belirterek, şunları kaydetti:

Çok fahiş bir artış olması mümkün değil. Daha önce yapılmış olan sözleşmelerin yenilenmesi ve ek kira artışı istenmesi mümkün değil. Çünkü Türkiye'de mevzuat ve uygulamada konut kira sözleşmeleri ve kira artışları yıllık olarak yapılıyor. Dolayısıyla, 'Mayısta yüzde 25'e razı olmuştum, şimdi yüzde 65 oldu. Kirayı, tekrar 65'e göre revize edelim.' Böyle bir uygulamamız yok. Mevzuata uygun değil.

"Konut üretimi artırılmalı"

Tanrıvermiş, Türkiye'de her 100 hanenin 56'sının konut sahibi olduğunu anlatarak, sorunu çözmek için konut üretiminin artırılması gerektiğini bildirdi.

Kiracılara uyarılar

Kiracılara yönelik uyarılarda da bulunan Tanrıvermiş, "TÜFE'deki 12 aylık artışı belirleyen oran üzerinde kira sözleşmesi yapılmamalı. Kira sözleşmesiyle birlikte tahliye sözleşmesi imzalanmamalı. Yaptıkları kira sözleşmesi dikkatlice okunmalı. Kanunlar net ve ortada. Bunlara dikkat edilmeli." dedi.

"Konut fiyatlarındaki artış hızı yavaşladı"

Konut fiyatlarındaki artış hızının yavaşladığını ifade eden Tanrıvermiş, "Şubattan itibaren konut fiyatlarındaki artış, enflasyon oranının altına düştü. Bu trend böyle devam ederse konut fiyatlarındaki artış yıl sonuna doğru hemen hemen enflasyon oranı altında kalacak." diye konuştu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)