Göklerin kadını: Sabiha Gökçen kimdir? Sabiha Gökçen nereli, ne zaman öldü?
ensonhaber.com

Türkiye'nin ilk kadın pilotlarından olan Sabiha Gökçen aynı zamanda dünyanın da ilk kadın savaş uçağı pilotu olarak biliniyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı Sabiha Gökçen, 22 Mart günü doğdu ve yine 22 Mart günü hayata veda etti.

Adı İstanbul'da havalimanına verilen Sabiha Gökçen, başarılarıyla Türk tarihinde imzası olan kadınlar arasındadır..

Vatandaşlar Sabiha Gökçen'in hayatına dair bilgileri araştırıyor. Sabiha Gökçen kimdir, nereli, ne zaman ve neden öldü soruları gündemin merak edilen konuları arasında.

Peki Sabiha Gökçen aslında kimdir? İşte hayatı ve merak edilenler..

SABİHA GÖKÇEN KİMDİR?

Gökçen, Hafız Mustafa İzzet Bey ile Hayriye Hanım’ın kızları olarak 22 Mart 1913'te Bursa'da dünyaya geldi.

Anne ve babasını küçük yaşta kaybeden ve ağabeyi Neşet tarafından büyütülen Sabiha, 1925'te henüz 12 yaşındayken, Bursa ziyareti sırasında evlerinin yakınındaki Hünkar Köşkü’nde konaklayan dönemin Cumhurbaşkanı Atatürk’e ulaşmayı ve okumak istediğini iletmeyi başarmıştı.

Göklerin kadını: Sabiha Gökçen kimdir? Sabiha Gökçen nereli, ne zaman öldü?

ATATÜRK'ÜN MANEVİ KIZI

Atatürk, ağabeyinden izin alarak, Sabiha'yı evlat edindi ve Ankara’ya götürdü.

Sabiha, Çankaya İlkokulu, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve Üsküdar Amerikan Lisesi’nde eğitim gördü. Rahatsızlığı nedeniyle öğrenimini yarıda kesip Heybeliada ve Viyana’da tedavi gördü.

Bir süre Fransızcasını ilerletmek amacıyla Paris’te bulundu.

1934'te Soyadı Kanunu'nun çıkmasından sonra Mustafa Kemal, Sabiha'ya "Gökçen" soyadını verdi.

Göklerin kadını: Sabiha Gökçen kimdir? Sabiha Gökçen nereli, ne zaman öldü?

HAVACILIK KARİYERİ

Sabiha Gökçen, 1935'te Türkkuşu'nun açılış töreninde yapılan planör gösterilerinden etkilenerek havacılığa ilgi duymaya başladı.

Atatürk’ün de destek vermesi ile 1935'te Türk Hava Kurumu'nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu'na girdi, Ankara'da yüksek planörcülük brövelerini aldı. Gökçen, yedi erkek öğrenciyle birlikte Kırım'a gönderilerek altı aylık yüksek planörcülük eğitimini Koktebel Yüksek Planör Okulu'nda tamamladı.

Moskova'ya motorlu uçak okuluna gitmeyi planlıyordu. Ancak manevi kız kardeşi Zehra'nın ölüm haberini alınca bu düşünceden vazgeçerek ülkesine döndü.

Eskişehir Havacılık Okulu’nda Savmi Uçan ve Muhittin Bey’den özel uçuş eğitimi aldı. 25 Şubat 1936'da ilk defa motorlu uçak ile uçmaya başladı.

O yıllarda kadınlar askerî okullara alınmadığı için özel bir üniforma giydirilerek Eskişehir Uçuş Okulu’nda, 1936-1937 döneminde 11 ay boyunca özel eğitim aldı. Bu eğitim sırasında kendisine ilkokul öğretmeni Nüveyre Uyguç eşlik etti.

Gökçen, brövesini aldıktan sonra Eskişehir’deki 1. Hava Alayı’nda altı ay görev yaptı, bu sırada Trakya ve Ege manevralarına katıldı.

Manevi babası Atatürk'ün hayatını kaybettikten sonra Gökçen, kadınların orduda görev yapmasına ilişkin yasa çıkmadığı için ordudan ayrıldı ve Türkkuşu Uçuş Okulu'na başöğretmen tayin edildi.

1955'e kadar bu görevini başarıyla sürdürdü. Türk Hava Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Hayatı boyunca toplam 22 değişik hafif bombardıman ve akrobatik uçakla uçtu.

Gökçen, 1940 yılında Hava Okulu’nda askerî coğrafya ve topoğrafya öğretmeni Üsteğmen Kemal Esiner ile evlendi ve eşine kendi soyadını verdi; ancak üç yıl sonra, 12 Ocak 1943'te eşini kaybetti.

1953 ve 1959'da davet edildiği ABD'ye Türk toplumu ve Türk kadınını tanıtmak amacıyla giden Gökçen için büyük bir Amerika turu düzenlenmiştir.

Göklerin kadını: Sabiha Gökçen kimdir? Sabiha Gökçen nereli, ne zaman öldü?

DÜNYA TARİHİNE ADINI YAZDIRDI

Son uçuşunu 1996'da 83 yaşında iken Fransız pilot Daniel Acton eşliğinde Falcon 2000 uçağıyla yapmıştır.

Maxwell Hava Üssü'ndeki törende "dünya tarihine adını yazdıran 20 havacıdan biri" seçildi. Bu ödüle layık görülen ilk ve tek kadın havacı oldu.

Göklerin kadını: Sabiha Gökçen kimdir? Sabiha Gökçen nereli, ne zaman öldü?

SABİHA GÖKÇEN NE ZAMAN, NEDEN ÖLDÜ?

Sabiha Gökçen 22 Mart 2001 tarihinde Gülhane Askerî Tıp Akademisinde 88 yaşında kalp yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti.

Adı, İstanbul'un 2. havalimanı olan Sabiha Gökçen Havalimanı'na verilmiştir.

Göklerin kadını: Sabiha Gökçen kimdir? Sabiha Gökçen nereli, ne zaman öldü?