Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
346.943
5.41%
33ºC
İstanbul
Güneşli 33 C

  CIA nedir

  Amerikan Merkezi Haber Alma Ajansı (İngilizce: Central Intelligence Agency [Merkezi Haber Alma Teşkilatı] ya da CIA).
  • 20.02.2012 - 12:10
  CIA nedir

  CIA nedir #1

  1947‘de ABD başkanlarından Harry Truman tarafından kurulan, Birleşik Devletleri birimleri için gereken ABD dışı ülkelerle ilgili istihbarat bilgilerini toplayan kurumdur. 


  Merkezi Virjinya eyaletindeki Langley‘de bulunmaktadır.

  CIA yasasına göre; kurum, organizasyonunu, görevlerini, personellerinin sayısını ve maaşlarını saklı tutmak hakkına sahiptir. 

  Soğuk Savaş yıllarında ve sonrasında CIA pek çok gizli operasyonda rol alarak siyasi rejimleri zayıflatmaya ve hükümetleri devirmeye çalışmıştır.

  1947'de Kongre, Milli Güvenlik Konseyi ile (National Security Council, NSC) bu konseyin yönetimi altında çalışmak üzere (CIA) kuruldu. 

  CIA, NSC’ye milli güvenliği ilgilendiren konularda bilgi toplayıp verecek, elde edilen bilgileri değerlendirdikten sonra, hükümetle ilgili yerlere ulaştırılmasını sağlayacaktı. 

  CIA; NSC’nin vereceği emirler doğrultusunda, güvenlikle ilgili istihbarat işlerini yerine getiriyordu.

  Değişik kesimlerden seçilen CIA yöneticileri arasında, ABD‘ye başkanlık yapan George Bush da bulunmaktaydı.

  Organizasyon yapısı 

  CIA dört müdürlük halinde çalışmaktadır:

  Haberalma Müdürlüğü
  Her türlü haber alma aracı ile bilgi toplama, casusluk faaliyetlerini yürütür. Gizli olarak yapılan istihbaratı değerlendirir. 

  Havadan çekilen (uydu, uçak vs.) resimleri, radyo, telefon, televizyon, telgraf, telsiz gibi ulaştırma araçları ile toplanan bilgileri değerlendirir. 

  Bu değerlendirmeler, raporlar halinde, ilgili makamlara gönderilir.Karşı haberalma daire başkanlığı ile koordineli olarak çalışır.Harekat Müdürlüğünün ihtiyacı olan kapsamlı bilgileri ve verileri operasyon aşaması da dahil temin eder.

  Harekat Müdürlüğü
  Gizli operasyonları yürütür.Aktif olarak rol almaz arka planda planlamaları yapar.

  Bilim ve Teknoloji Müdürlüğü
  Teşkilat elemanlarını, son teknolojik gelişmelerde eğitmek, kullanmasını öğretmek. Kullanılan araçları geliştirmek, yapılan operasyonlara bilimsel ve teknik destek sağlamak, bu kısmın vazifesidir.

  Yönetim Müdürlüğü
  Teşkilat personelinin, toplanan bilgilerin, tesislerin güvenliğini sağlar.
  CIA’nın şimdiye kadar başka devletlerde birçok operasyon yaptığı meydana çıkarıldı. Bütün bu işleri yapabilmek için, CIA’ya geniş bir maddi imkân tahsis edilmektedir. Kadrolarında devamlı memur şeklinde on altı bin kişi (tahmini) çalışmaktadır.

  CIA’nın faaliyetleri çeşitli dedikodulara sebep olduğundan son yıllarda ABD Kongresinde durumu incelenmiş, Pike Raporu hazırlanmış, kamuoyuna açıklamalar yapılmıştır.

  Bazı devlet başkanlarını, devlet ileri gelenlerini suikast düzenleyerek öldürtmek, ülkeler içinde bazı etnik grupları teşvik ve tahrik ederek karışıklıklar çıkarmak, hükümetleri devirmek gibi işleri CIA’nın yaptığı ortaya çıkarılmıştır.

  CIA, ABD içinde olduğu gibi, bütün dünyada ve özellikle Orta Doğu‘da faaliyet gösterir.

  CIA, 30 Eylül 2007 tarihinde İran parlementosunun aldığı bir kararla terörist örgüt ilan edildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir