Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
322.286
-1.19%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Country müzik nedir

  1920'li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nin güneydoğu eyaletlerinde yaşayan yoksul beyaz köylüler arasında ortaya çıkmıştır.
  • 08.03.2013 - 12:42
  Country müzik nedir

  Country müzik nedir #1

  Country Müzik Amerika Birleşik Devletleri'nin güneydoğu bölgesinde yaşayan beyazlara has bir müzik tarzıdır. Country müzik tarzı, 1920'li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nin güneydoğu eyaletlerinde yaşayan yoksul beyaz köylüler arasında ortaya çıkmıştır.

  Country müzik türünün merkezi Nashville'dir. Bu müzik türü ilk sömürgecilerin nesilden nesile aktardıkları Galler, İskoçya ve İrlanda'ya özgü eski yerel müziklerin Amerikan müzik tarzıyla harmanlanmasıyla oluşturulmuştur. Country tarzında kullanılan başlıca çalgılar da banjo, gitar ve kemandır. Teknolojinin ilerlemesiyle de olanaklar artınca radyo sayesinde tüm güney eyaletlerine sıçramıştır ve zamanla tüm güney bölgesi bu müzik tarzını son derece benimsemiştir. Texas, Oklohama, Alabama eyaletlerinde popülaritesi oldukça yüksektir.

  1930'lu yıllara gelindiğinde Country yerine "Hillbilly Music" yani "Orman Köylüleri Müziği" tabiri de kullanıldı. Bu müzik tarzında ortaya çıkan ilk büyük yıldız Jimmie Rodgers (1897-1933)'tır. Rodgers kovboy müziğiyle hillbilly müziğini birleştirerek "Country and Western" tarzını yaratmıştır. Bunun yanı sıra ünlü şarkıcı ve film yıldızı Roy Rogers rol aldığı birçok filmde "Country and Western" müziğini kullanarak bu tarzın daha büyük bir kitleye ulaşmasını sağlamıştır. The Eagles, The Byrds, Gram Parsons, Don Mc Lean, Ronnie Hawkins gibi isimlerde bu türde efsane olarak nitelendirebileceğimiz isimlerdir. Şarkı sözlerinde güney eyaletlerine olan bağlılık, sevgi, aşk hikayeleri gibi konular işlenir.

  Bill Haley, Elvis Presley gibi ilk Rock and Roll şarkıcıları da müzik kariyerlerine Country ile başlamışlardır. Fakat bu müzik türünün en önemli savunucuları Johnny Cash ve Carl Perkins'tir. Country müzik ağırlıklı olarak Meksika, İspanya ve Latin Amerika ülkelerinde görülür. 1950'li yılları baz alarak bakacak olursak Amerikalı rock gruplarının bir bölümünün sürekli olarak Country tarzından etkilendiğini görürüz. Bununla bağlantılı olarak söylemek gerekirse, bazı country şarkıcıları da rock müzikten etkilenmiştir. Bu etkileşim sonucunda da "Country Rock" tarzı ortaya çıkmıştır.

  Zaman ilerledikçe değişen dünyaya ayak uyduran Country Müzik eski bölgesel özelliklerinden epeyce uzaklaşmıştır. Buna rağmen Country, Jazz gibi Amerika Birleşik Devletlerinde ve tüm dünya üzerinde saygı gören ve sevilerek dinlenilen bir müzik türüdür.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir