Petrol
93.41
-4.83%
Euro
18.3509
-0.27%
Dolar
17.9602
0.16%
Altın
1.027
-1.16%
Borsa
2849
-0.54%
Bitcoin
435.657
-1.19%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Geleneksel Okçuluk nedir

  Ok ve yay dünyanın en eski silahlarından biridir. Okçuluk dünyasında ise Geleneksel Türk okçuluğu ayrı bir yerde bulunmaktadır.
  • Haber Merkezi
  • 07.09.2017 - 17:44
  Geleneksel Okçuluk nedir

  Günümüzde oldukça popüler olan bir spor haline geldi okçuluk. Yeniden toplumumuza kazandırılan ve Etnospor faaliyetleri ile birlikte tekrar gün yüzüne çıakrtılan okçuluğumuzun tarihi oldukça eski dönemlere hatta ve hatta osmanlı öncesine de dayanmaktadır.

  GELENEKSEL OKÇULUĞUN FARKI NEDİR

  Modern okçuluktaki pratikler geleneksel okçuluktan oldukça farklıdır. Gerek ekipman gerekse ritüeller farklılıklar göstermektedir. Klasik okçulukta amaç düşmanı herhangi bir yerinden vurmak ve etkisiz hale getirmekken, spor okçuluğunda amaç spesifik bir hedefi vurmaktır.

  Geleneksel okçuluk dini açıdan farklı bir yerde görülmektedir. Atış sırasında dahi "Ya Hak" zikrinin çekilmesi, okçuluğun bir geleneği olduğu gibi adeta faarzıdır.

  Ancak günümüzde önemi yeniden hatırlanan geleneksel okçuluğumuz artık bir spor haline getirilmiş, çeşitli müsabakalara, festivallere konu olmuştur. Bununla birlikte devlet destekli yatırımlar ile okçuluğa ayrı bir boyut kazandırılmış, bu tarihi değer koruma altına alınmıştır.

  GELENEKSEL OKÇULUĞUN EKİPLMANLARI

  Yay: Okun atışını sağlayan uçlarından bağlanarak çekilen alet.

  Geleneksel Okçuluk nedir #1

  Ok: Yay ve bağ kısmına takılarak çekilen bir ucu sivri, diğer ucu tüylü ekipman.

  Geleneksel Okçuluk nedir #2

  Zihkir: Ok çekimine yarayan baş parmağa takılan yüzük.

  Geleneksel Okçuluk nedir #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir