Euro
15.1522
-0.78%
Dolar
13.4063
-0.49%
Altın
792.06
-0.19%
Borsa
1923
-4.38%
Bitcoin
460.893
-7.04%
3ºC
İstanbul
Çok bulutlu 3 C

  Gladyatör dövüşleri nerede ve nasıl yapılır

  Ya herro ya merro.
  • 19.10.2012 - 10:52
  Gladyatör dövüşleri nerede ve nasıl yapılır

  Gladyatör dövüşleri nerede ve nasıl yapılır #1 

  Ludi veya Oyunlar Roma yaşamının en önemli özelliği haline gelmiştir.. Esas olarak, yıl içinde Nisan, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarındaki dört hafta içinde gerçekleştirilen oyunlar, Büyük Sirk (Circus Maximus) ve Colosseum'un neredeyse sürekli olarak açık kaldığı bir boyuta ulaşmıştır.

  MÖ 264'teki tarihi kanıtlara geçmiş ilk oyunlarda üç çift köle, öldüresiye dövüşmüştür. Dört yüzyıl sonra İmparator Trajan, 10.000 insan ve 11.000 hayvanın öldürüldüğü abartılı bir festival düzenlemiştir.Profesyonel gladyatörler, öldürücü dövüş gösterileri sunarlar.

  Düzenli sıralar halinde yürüyerek Yaşam Kapısı'ndan geçip arenaya girerler ve şu geleneksel sözlerle imparatorluk podyumuna seslenirler: Ave Caesar! Morituri Salutamus (Selam Ceasar! Ölmek üzere olanlar seni selamlarlar). 

  Ağ ve üç dişli mızrakla donanmış "rhetari"ler, kılıç ve kalkanla ağır silahlanmış "seuctore"lerle karşılaşır. Bazen tutsaklar veya egzotik barbarlar takımına karşı bu iki grup güçlerini birleştirir. Karşılaşmada kaybedenlerin cesetleri, et çengelleriyle sürüklenerek Ölüm Kapısı'ndan dışarı atılır.

  Bir gladyatör yaralanırsa, imparator veya Oyunlara başkanlık eden bir başkası, "başparmak yukarı" veya "başparmak aşağı" işaretiyle, cezanın tecil edilmesine veya öldürülmesine karar verir.

  Oyunları düzenleyenler, gladyatör okulları arasındaki rekabeti kullanmış ve ünlü oyuncuların kazandığı karşılaşmaların reklamını yapmıştır.Günümüze kalan bir Oyun programı, T.v Pugnax Ner III ve M.p Murranus Ner III, yani Capua'daki Neron gladyatör okulundan üçer galibiyeti olan, biri Trakya silahlarıyla, yani küçük kalkan ve eğri kılıç, öteki Galyalılara özgü Mirmillo stili Pugnax kullanan iki dövüşçü arasındaki mücadelenin ayrıntısını vermektedir. Pugnax v (ictor) (muzaffer) olurken, Murranus'un sonu p(peritus) (ölüm) olmuştur.

  Müthiş manzaralar görme isteği, gladyatör gösterilerinin, gerçek boyutlarına eş bir askeri çarpışmayla, hatta su basmış arenalarda deniz mücadeleleriyle, venationes yani "vahşi hayvan avı"na dönüşmesine yol açmıştır.

  Nihayet büyük müstehcenlik, vahşilik, kitlesel zalimlik eylemleri istenmiştir. Popüler öyküler, Hıristiyan tutsakların diri diri kızartıldığı, çarmıha gerildiği, aslanlara bindirildiği, veya aslanların önüne atıldığı,timsahlarla dolu sularda yarı batmış sandallarla gezmeye zorlandığı örnekler ince ayrıntılarıyla anlatılmıştır.

  Bunlar sadece sonsuz bir kurban ve işkence çeşitliliği içinde geçen örneklerdir.Ve Hıristiyan İmparator Honorius, Senatoyu lağvedip MS 404 yılında Oyunlara son verinceye kadar devam etmiştir.


  Görüş Bildir