Harlem Shake nedir

Harlem Shake nedir

Harlem Shake, Baauer sahne adıyla tanınan Amerikalı müzik yapımcısı Harry Rodrigues'in 23 Ağustos 2012'de YouTube'a yüklediği şarkısının ismi.

İNTERNET ŞOVUNUN BİR BÖLÜMÜ

20 Ocak 2013 tarihinde Filthy_Frank ismiyle tanınan bir blogcu, internet şovunun bir bölümünü lateks kıyafetler giymiş dört kişinin Baauer'in Harlem Shake'iyle çılgınca dans edişiyle açtı.

İŞTE İLK HARLEM SHAKE

Harlem Shake'in kökeni 1981 yılına dayanıyor. New York'un Harlem mahallesinin "Al Bm" ismiyle bilinen bir sakininin keşfi olan dans "Gövdenin ve omuzların sallanmasına dayalı nevi şahsına münhasır bir üst vücut dansı" olarak tanımlanıyor. Mucidinin ardından ilk önce "albee" olarak isimlendirilen dansın ünü mahallenin dışına taşınca Harlem Shake olarak bilinmeye başladı. Bu dansın popüleritesi 2001 yılında, New York'lu çeşitli hip hop sanatçılarının şarkılarında yer bulmaya ya da bahsi geçmeye başladığında en yüksek seviyeye ulaştı.

24 SAAT İÇİNDE 300 BİN TIK

2 Şubat 2013'te Filthy_Frank'in yüklediği videonun çeşitli parodileri YouTube'a yüklendi. Bunlardan bir tanesi, PHL_On_NAN kullanıcısının videosu 5 Şubat'ta patlama yaşadı ve 24 saat içinde 300 bin tıka ulaştı. Bu da bu parodilerin çoğalmasını teşvik etti.

BİR HAFTADA 7.4 MİLYON TIK

7 Şubat'ta hiimrawn isimli YouTube kullanıcısı siteye online video prodüksiyon firması Maker Studios'un ofisinde geçen bir Harlem Shake versiyonu yükledi. Bu video yüklenir yüklenmez büyük üne kavuştu ve bir hafta içinde 7.4 milyon tık aldı. Bu videodan sonra Harlem Shake patlaması yaşandı ve Facebook, Vimeo, CollegeHumor ve BuzzFeed gibi büyük internet sitelerinin üyeleri tarafından sahiplenildi.

Şubat 2013'ün ikinci haftası itibarıyla YouTube'da 4 bini aşkın Harlem Shake videosu vardı. Bu rakam Şubat'ın 13'ünde 12 bine çıktı ve toplam tık sayısı 44 milyonu geçti.

HARLEM SHAKE'IN FORMULU

18 Şubat'ta yazar Josh Constine Harlem Shake'in formülatik analizini yaptı:

[14T x (A1 + V1)] => Δ => [14T x (A2 + V2)] => [2T x (A3+V3)] ya da [14 saniye boyunca (tırmanan müzik) çalar (bir kişi pasifçe dans ederken ve diğerleri onun etrafında nispeten hareketsiz durur)] sonra video bir anda atlama yapar [14 saniyelik (abartılı dans müziği) çalarken (birçok insan agresifçe dans eder)] sonra [2 saniye boyunca (kükreme sesi) ve (agresif dansın yavaş çekim hali)] 'Harlem Shake' tutuklaması Ünlü Gangnam Style dansına rakip gösterilen "Harlem Shake" Mısırlı dört gencin başına dert oldu. Gençlerin, piramitlerin önünde ve bir devenin üzerinde yarı çıplak çektiği görüntüler, ülkede tepkiye neden oldu. Başkent Kahire'de eczacılık fakültesi öğrencileri oldukları belirtilen dört genç, "rezil davranışlarda bulunmakla" suçlanarak cezaevine konuldu. Son bir ayda yüzlerce Harlem Shake videosu, paylaşım sitesi YouTube'a yüklenince fenomen oldu.