Petrol
115.3
0.93%
Euro
16.63
2.41%
Dolar
15.74
1.26%
Altın
934.33
1.70%
Borsa
2405
0.59%
Bitcoin
482.745
1.25%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C

  Huntington hastalığı nedir

  Nöronların yapısını bozan ve bu sebeple kas koordinasyonunun yitirilip, algısal becerilerin kaybolması ve zihnin yavaşlaması ile ortaya çıkan hastalığı Huntington hastalığı denir.
  • Haber Merkezi
  • 12.09.2018 - 16:20
  Huntington hastalığı nedir

  Bir çeşit genetik bozukluk sonucu ortaya çıkan bu nörolojik rahatsızlık, hastalarda bazı hareket bozukluklarının yanı sıra mental geriliklerin görülmesiyl ortaya çıkar. Beynin belirli bölümlerinde hasar oluşturan bu genetik rahatsızlık, hastalarda zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açıyor. Daha ileri safhalarda mental geriliğe yol açabilmektedir.

  Huntington hastalığı nedir #1

  HUNTİNGTON HASTALIĞI ETKİLERİ

  Duygusal ve bilişsel sorunlara yol açan bu hastalı, beyin ve sinir sistemini doğrudan etkilemektedir. Kişiden kişiye etkileri değişim gösteren Huntington hastalığı, aile bireylerinde bile oldukça değişken seyreder.

  Hastalığın belirtileri hafif kontrol edilemeyen kas hareketleri, sendeleme, sakarlık, konsantrasyon eksikliği, kolayca depresyona girme ve kısa süreli hafıza kapasite kayıpları olarak sıralanabiliyor.

  Huntington hastalığı nedir #2

  TEDAVİSİ HENÜZ YOK

  Bu hastalığın günümüzde bilinen bir tedavisi henüz bulunmamakta. Ciddi bir bakımla, dopamine gibi ilaçlarla hastanın semptomları bir miktar azaltılıp kontrol altına alınabilirken, bu durum yalnızca hayat kalitesini bir miktar yükseltmeye ve hastalığa karşı direnç seviyesini bir miktar yükseltmekte.

  Huntington hastalığı nedir #3

  Bilimin ilerlemesi sayesinde geliştirilen kök hücreterapileriyle beynin dejenerasyona uğramış bölgelerinin yakın gelecekte tamir edilebilmesi umulmaktadır.

  Tüm Dünya'da her 100.000 kişiden 5-10 arasında kişide Huntington Hastalığı'nın görüldüğü düşünülmektedir. Türkiye'deki sayı ise net olarak bilinmemektedir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir