Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
722.450
-5.83%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Karanlık mod nedir

  Karanlık mod, koyu bir zemin üzerine genellikle beyaz metinlerin kullanıldığı bir tema şeklidir.
  • Haber Merkezi
  • 23.03.2020 - 17:54
  Karanlık mod nedir

  Koyu renk, karanlık tema veya gece modu olarak da bilinen karanlık mod, günümüzde akıllı telefonlar dahil olmak üzere birçok geliştirici tarafından kullanılıyor.

  iOS ve Android işletim sistemlerinde de kullanılan ve Instagram, WhatsApp, Twitter gibi birçok uygulamada yer alan karanlık mod, ekrandaki renkleri siyaha yaklaştırarak hem enerji tasarrufu sağlıyor hem de gözlerinizin daha az yorulmasını sağlıyor.

  whatsapp

  OLED EKRANLARDA İŞE YARIYOR

  Karanlık modun sunduğu batarya performansı, yalnızca OLED ekranlı akıllı telefon modellerinde işe yarıyor. LCD ekrana sahip iPhone XR ve iPhone 11 gibi modellerde ise şarj ömründe pek bir değişiklik olmuyor.

  KARANLIK MOD NEDEN LCD EKRANLARI ETKİLEMİYOR

  LCD ekranlar, sahip olduğu teknoloji bakımından biraz geride kalıyor. Örneğin LCD ekranlarda karanlık mod açık olsa bile, karanlık piksel ile aydınlık pikselin aydınlatma oranı aynı oluyor. Yani sizin karanlık olarak gördüğünüz bölümle, aydınlık olarak gördüğünüz bölümünün ışık seviyeleri ekranın her yerinde aynı kalıyor.

  Ancak, OLED ekranlarda durum biraz daha farklı. Karanlık modun aktif olduğu OLED ekranlarda, karanlık olarak kalan piksellere hiç enerji verilmiyor. Bu da ekranın daha az şarj harcamasına neden oluyor.

  Instagram: @eshteknoloji

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir