Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
716.985
-8.17%
12ºC
İstanbul
Yağmur 12 C

  Kırmızı Bülten nedir

  Interpol'e üye ülkeler arasında geçerli olan Kırmızı Bülten, bir ülkenin aradığı hükümlü, şüpheli, ve sanıkların Interpol'e bildirmesi ile yakalama emri çıkarılmasına yarar.
  • Haber Merkezi
  • 17.09.2020 - 14:48
  • Güncelleme : 17.09.2020 - 14:48
  Kırmızı Bülten nedir

  Kırmızı Bülten olarak adlandırılan kavram, aranan hükümlülerin yakalanması üzere Interpol'e üye ülkeler arasında geçerliliği olan bir adli talebi kapsar.

  Bir ülkenin adli makamlarınca aranan hükümlü, şüpheli veya sanıkların ilgili ülkeye geri verilmesi amacıyla görüldüğü yerde yakalanması için İnterpol Genel Sekreterliği’nce çıkartılan, aranan şahısların açık kimliği ve isnat edilen suça ilişkin adli bilgiler, ilgililerin bulunduğu yer tespit edildiğinde alınması gereken tedbirler ile mevcutsa fotoğraf ve parmak izi fişlerini içeren bültene 'Kırmızı Bülten' denir.

  DİFÜZYON MESAJI

  “Difüzyon Mesajı” ise kırmızı bülten çıkartılması zaman aldığından, bu aşamada herhangi bir gecikmeye yer verilmemesi amacıyla, kaçak şahısların yakalanması için, kırmızı bültene ilişkin kriterler çerçevesinde, ilgili ülke Interpolü tarafından diğer ülke Interpollerine çekilen dağıtımlı teleks yazılarıdır.

  Kırmızı Bülten nedir #1

  ŞAHSIN GEÇİCİ OLARAK TUTUKLANMASI

  Uygulamada, kırmızı bülten veya difüzyon mesajına istinaden aranan şahsın ülkesinde bulunduğunu tespit eden devlet, gerekli gördüğü takdirde şahsın geçici olarak tutuklanmasını sağladıktan sonra, arayan devleti durumdan haberdar ederek geri verme talepnamesinin iletilmesini istemekte; bunun üzerine, arayan devlet tarafından şahsın bulunduğu devlete geri verme talepnamesi gönderilmektedir.

  Kırmızı Bülten nedir #2

  DİĞER BÜLTEN TÜRLERİ

  Mavi Bülten​

  Şahısların kimliklerinin tespit edilmesi ve suç faaliyetlerine ilişkin yardımcı bilgilerin toplanması amacıyla düzenlenen bültendir.

  Yeşil Bülten

  Sabıkalı ve suç işlemeye eğilimli şahıslar hakkında uyarı ve istihbarat mahiyetli bilgilerin üye ülkelere iletilmesini amaçlayan bültendir.

  Sarı Bülten

  Özellikle çocuklar başta olmak üzere kayıp şahısların yerlerinin tespiti ile kimlikleri belirsiz olanlara kimliklerini ispat etmekte yardımcı olmak amacıyla düzenlenen bültendir.

  Siyah Bülten

  Buluntu cesetlerin kimliklerinin tespiti amacıyla düzenlenen bültendir.

  Turuncu Bülten

  Güvenliği tehdit eden gizli silah, bombalı paket ve diğer tehlikeli maddeler hakkında polis teşkilatlarını, kamu kuruluşlarını ve uluslararası teşkilatın bilgilendirici ve uyarıcı mahiyette düzenlenen bültendir.

  Mor Bülten

  Spesifik ve özel bir yöntemle işlenen suçların detayları ile açıklandığı bülten türüdür. Bu yolla üye ülkeler bilgilendirilerek benzer tür suçların işlenişinde önleyici tedbirler almak ve aynı tür suçu işleyen suçlular arasında irtibat kurularak yakalanmalarını sağlamak amacıyla hazırlanır.

  Interpol – BM Özel Bülteni

  11 Eylül saldırıları sonunda BM bünyesinde kurulan El Kaide/taliban Komitesinin hazırladığı terörizmle bağlantı kişi, grup ve kuruluşlar listesinde yer alanların aranması için Interpol tarafından hazırlanan arama bültenidir.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir