Petrol
98.23
-1.38%
Euro
18.4729
-0.32%
Dolar
17.9608
0.13%
Altın
1.03
-0.17%
Borsa
2887
0.65%
Bitcoin
427.361
-3.33%
28ºC
İstanbul
Çok bulutlu 28 C

  Kleptomani nedir

  İhtiyacı olmadığı, kullanmayacağı halde maddi değerine bakmaksızın bir takım nesnelerin izinsiz olarak alınmasına sebebiyet veren hastalığa kleptomani denir.
  • Haber Merkezi
  • 21.05.2018 - 16:06
  Kleptomani nedir

  Kleptomani, ihtiyacı olmadığı, kullanmayacağı halde ve maddi değeri nedeniyle satma düşüncesi olmadan bir takım nesneleri izinsiz olarak çalıp, onlara sahip olma şeklinde bir dürtü kontrol bozukluğuna verilen isimdir.

  Bir çeşit hastalık olan bu dürtü bozukluğu, hırsızlık ile tamamıyla farklıdır.

  Kleptomani nedir #1

  KLEPTOMANİYE NEDEN OLAN ETMENLER

  Çocukluk döneminde yaşanan olumsuz koşulların sonucu gelişen bu dürtüsel bozukluk, kleptomanik davranışlar ile yine dürtüsel olarak eksikliği gidermeye çalışmak ile gerçekleşir.

  Bu bozukluğa sahip olan bireylerde, çocukluklarındaki aile hayatlarının oldukça travmatik ve sorunlu olduğu saptanmıştır. Kişinin özsaygısı ve değerliliğine yönelik yapılan saldırılar, ilerleyen dönemlerde kişinin olgun bir benlik yapısı geliştirmesine engel olur ve bu tür davranışlara zemin hazırlar.

  Kleptomani nedir #2

  HIRSIZLIKTAN FARKI

  Daha önceden planlanıp organize edilmeden yapılan çalma girişimi, tamamıyla kişinin iç güdüsel olarak gerçekleştirdiği bir eylemdir.

  Kişinin aslında o malı satın alabilecek yeterli maddiyata sahip olsa bile gerçekleştirdiği bu eylem, bu davranışı gerçekleştirmek için başkalarından yardım istemez ve intikam dürtüsüyle yapmaz. Bu yönüyle hırsızlıktan farklı olan kleptomani, farklı bir dürtüsel bozukluk hastalığıdır.

  Tarihte Fransa kralı 4. Henry ve Sardunya Kralı Victor'un bu özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

  Kleptomani nedir #3

  KLEPTOMANİYE KARŞI NE YAPILIR

  Kleptomani her ne kadar bir duygusal ve dürtüsel bozukluk olsa da tedavisi de mümkündür. Kişinin geçmişi ve şu anı ile ilgili  zedeleyici olayların  saptanarak, bunlara yönelik uygun düşünce şemaları geliştirilmesi ve toplumsal ilişkilerdeki uygunsuz savunma mekanizmalarının değiştirilmesini hedefleyen terapiler, dürtüsel hareketleri ve kaygı durumunu azaltmaya yönelik ilaç tedavileri ve gerekirse hipnoz ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir