Petrol
103
0.14%
Euro
17.4449
-0.13%
Dolar
16.9904
0.10%
Altın
963.55
0.07%
Borsa
2371
0.00%
Bitcoin
343.927
2.85%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Masumiyet karinesi nedir

  Masumiyet karinesi,suçu kesinleşmeyen kimsesin suçlu bulunmayacağı ve cezalandırmayacağını ifade eden uluslararası geçerliliği olan hukuk terimidir.
  • Özel İçerik
  • 22.05.2020 - 13:21
  Masumiyet karinesi nedir

  Masumiyet karinesi ilkesi, beraat eden veya bir şekilde hakkındaki ceza yargılaması devam etmeyen kişilerin kamu görevlileri veya otoritelerince suçlu muamelesi görmelerinin önlenmesini sağlaması gerektiren hukuk doktrinidir.

  SUÇLU İLAN EDİLEMEZ

  Bu hukuk kuralıyla birlikte gözaltında bulunan, yargılanması devam eden kimselerin suçu bağımsız mahkemeler tarafından kesinleşmeden suçlu ilan edilemez, tutuklanamaz.

  Bunun aksi olduğu halde açıkça yasa çiğnemek ve hukuku hiçe saymaktır.

  Masumiyet karinesi nedir #1

  SUÇSUZLUK

  Bu kavram, Türk Ceza Hukuku'nda masumiyet karinesi adıyla anılır. Sözlük anlamı olarak masumiyet suçsuzluk anlamına gelir. Karine ise ipucu anlamı taşır.

  OSMANLICA HUKUK TERİMİ

  Buradan hareketle masumiyet karinesinin sözlüksel anlamı suçsuzluk işaretidir. Ancak Osmanlıca bir hukuk terimi olan bu ibarenin yerine günümüzde "masumluk veya suçsuzluk ilkesi" kullanımları da mevcuttur

  Masumiyet karinesi nedir #2

  ROMA HUKUKUNDAN GELİR

  Hukuk tarihi araştırmalarına bakıldığında masumiyet karinesine Roma hukukunda rastlıyoruz. Evrensel ilkeler taşıyan bu hukuk kuralları daha sonra modern adalet dünyasında yerini almıştır.

  KİŞİNİN TOPLUMDAKİ İTİBARI ZEDELENEMEZ

  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi suçu kesinleşmeyen şüpheli, toplum nezdinde itibarı düşünülmelidir. Toplumun gözünde "zanlı" hiçbir şekilde yargılanmdan suçlu ilan edilemez.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir