Euro
10.0571
-0.11%
Dolar
8.4717
0.19%
Altın
497.71
0.1%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
334.060
-2.46%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Mit nedir

  • 21.02.2012 - 10:22
  Mit nedir

  Mit nedir #1

  Millî İstihbarat Teşkilâtı, Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzenine, varlığına, bağımsızlığına, güvenliğine ve millî gücünü meydana getiren bütün unsurlarına karşı içten ve dıştan gelecek mevcut ve muhtemel tehditler hakkında bilgi toplamak, önlem almak ve gerekli durumlarda ilgili makamları uyarmakla görevli teşkilâttır.

  Atatürk'ün 1925 yılında "...muasır devletlerde olduğu gibi, bizde de modern bir istihbarat teşekkülü kurmak mecburiyetindeyiz..." direktifi doğrultusunda kurulmuştur.

  Dünyadaki hemen hemen her ülkede yabancı ülkeler hakkında bilgi toplayan, kendi ülkesindeki diğer devlet adamlarının ve içteki yıkıcı güçlerin faaliyetlerini takip eden teşkilatlar vardır. 

  Bazı devletlerde dış ile iç faaliyetler ayrı teşkilatlar tarafından yürütülür. Amerika’da CIA ve FBI, Rusya’da, KGB Almanya’da Bundesnachrichtendienst (BND-Federal Haberalma Servisi), Fransa’da DST ve İkinci Büro, İngiltere’de İntelligence Service (İS) ve MI5, Yugoslavya’da Ozna, İsrail’de Mossad, Yunanistan’da KİP (KYP) bu tip teşkilatlardandır.

  Daha önceleri de memleketimizde olan bu teşkilat, 1926’dan itibaren Milli Gizli Servis olarak hizmet yapmış ve MAH kısa adıyla anılmıştır.

  1962 yılında gerekli değişiklik ve düzenlemeler yapıldıktan sonra adı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) olmuştur. Kadrosu sivil ve askerlerden meydana gelen teşkilat, her hususta önemli hizmetleri kendi teşkilatına has özelliklerde yerine getirmektedir.

  MİT’in görevleri: Devletin milli güvenlik politikası ile ilgili planların hazırlanmasında esas olacak askeri, siyasi, iktisadi, ticari, mali, sınai, ilmi, teknik, psikolojik ve güvenlikle ilgili istihbaratı devlet çapında toplamak, yürütmek; elde edilen istihbaratı Başbakana, Milli Güvenlik Kuruluna ve gerekli resmi makamlara ulaştırmak, yaymak; istihbaratla uğraşan bütün daire ve kurumlar arasında koordinasyon sağlamak; psikolojik savunma icablarını yapmak ve istihbarata karşı koymaktır. MİT Başbakanlığa bağlıdır.

  Özellikle telefonların dinlenmesi, ferdin haberleşme hürriyetinin gizliliğini zedelediği gerekçesiyle MİT’e karşı çıkılmış ise de, dünyanın her tarafında senelerdir bu türden teşkilatlar mevcuttur.
   
  Devlete karşı yıkıcı faaliyetlerin kontrolü için böyle bir teşkilata mutlak ihtiyaç vardır.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir