Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.5203
-0.09%
Dolar
16.8121
-0.08%
Altın
978.01
0.02%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
333.710
2.46%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Mizantropi nedir

  İnsanlardan nefret etmek, ürkmek veya sevmemek anlamına gelir.
  • Haber Merkezi
  • 16.06.2020 - 18:30
  Mizantropi nedir

  İnsanlığın doğasına veya eylemlerine karşı nefret beslenmesi olarak tanımlanan mizantropi, bir başka ifade ile sevgi ve benzeri duygu durumlarını anlatan hümanizmin zıttıdır.

  Bu görüş ve düşüncelerin etkin olduğu kimselere ise mizantropist adı verilir.

  KÖTÜLÜKLERE GÖZ YUMUYOR

  İnsanın doğası itibarıyla kötü olduğunu düşünen mizantropistlere göre; bir canlı istemsiz de olsa kötülük yapar, yaptırır veya yapılan kötülüklere göz yumar. Bunu kendi çıkarları ya da korkuları nedeniyle yapar.

  YALNIZCA KATLETME EYLEMİ OLARAK GÖRÜLMÜYOR

  Uzmanlar, mizantropinin yalnızca katletme eylemi olarak akla gelmemesi gerektiğini belirtirken, insanoğlunun yeltendiği her türlü suç, şiddet ve kötülük eylemlerinin bu düşüncenin ortaya çıkmasında rol aldığını aktarıyor.

  YARGILAMA MANTIĞI

  Kıskançlık, zafer duygusunun tatmin edilememesi, küçük düşürülme ve çağsal eylemlerin şiddetle yanlış yansıtılması, cinsel organı tanımada yetersizlik ve utanma duygusunun yanlış bir şekilde kazandırılması gibi benzeri eylemlerden dolayı ortaya çıkan mizantropi, bunları yaşayan bireyin ise yargılama mantığına doğru sürüklendiğine vurgu yapar.

  PİŞMANLIK DUYGUSU

  Yargılama sürecinin devamında ise genellikle bireylerde pişmanlık duygusu ortaya çıkar. Genellikle pişmanlık sürecinin başlaması ya da herhangi bir duygusal durum esnasında yaşanabilecek vicdani bir hareketlenme bireyin hayatı boyunca yapmış olduğu seçimlerden dolayı acı bir şekilde sorumluluk duymasına sebep olurken, ardından büyük bir ihtimalle intihara dönük seçimler yapmasına neden olur.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir