Euro
8.985
-0.01%
Dolar
7.4019
-0.23%
Altın
445.48
-0.06%
Borsa
1.569
0.28%
Bitcoin
260.691
-5.03%
4ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 4 C

  Nisan yağmuru nedir

  Nisan ayında yağan ve doğaya iyi geldiğine, bereket getirdiğine inanılan yağmura deniliyor.
  • Haber Merkezi
  • 09.04.2019 - 18:05
  • Güncelleme : 09.04.2019 - 18:05
  Nisan yağmuru nedir

  Nisan ayında yağan yağmurların, vücuda zindelik ve enerji kazandıran kullanılabilir demir maddesi içerdiği belirtiliyor. Nisan yağmurlarıyla, kış boyunca en alt seviyeye inen vücudun demir miktarı, en doğal yoldan geri kazanılabiliyor.

  KİRLİ HAVADA YAĞMUR SUYU ALMAYIN

  Ancak havası kirli yerlerde yağmur suları zararlı. Çünkü havada asılı bulunan çeşitli karbon ve kükürt partikülleri ile çok sayıda zararlı kimyasal madde parçacıkları da yağmur sularına karışacağından, havası kirli yerlerde yağmur suları faydadan çok zarar veren bir durumun ortaya çıkmasına neden olabilir.

  Nisan yağmuru nedir #1

  SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALI

  Havanın temiz olduğu ve kirletici unsurların bulunmadığı yerlerde, nisan yağmurlarının temiz kaplarda toplanarak kullanılması, sağlık açısından son derece faydalıdır.

  Selçuklulara başkentlik yaptığı dönemde Konya'da nisan yağmurlarının kaplarda toplanıp hastalara şifa olarak dağıtıldığı ve yemeklere katıldığı biliniyor.

  MİSAFİRLERE BİLE İKRAM EDİLİYORDU

  O dönemde Konya'da bulunan Mevlana dergahında Mevleviler, 'nisan tası' adı verilen kaplara topladıkları nisan yağmurlarını, gelen misafirlere ikram ediyorlar, bu suyun bazı dertlere şifa olacağına inanıyorlardı. Nisan yağmuru biriktirme geleneği azalsa da özellikle Konya'nın kırsal bölgelerinde çeşitli şekillerde yaşatılmaktadır.

  KULLANIM ŞEKİLLERİ

  Nisan yağmurlarının şifalı olduğuna inananlar, yağmur yağarken leğen benzeri geniş ağızlı kapları açık alanlara bırakarak, içine yağmur sularının dolmasını sağlıyor. Bu kaplarda biriken sular, daha sonra bidonlara aktarılarak çeşitli şekillerde kullanılıyor. Saçları uzamayanlar başlarını bu nisan yağmuruyla yıkarken, temiz kaplarda toplanan suları, baharın bolluk ve bereket getirmesi ya da hastalıklardan arınılması düşüncesiyle de içenler oluyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir