Petrol
93.78
0.14%
Euro
18.2548
-0.12%
Dolar
17.9464
-0.01%
Altın
1.018
0.11%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
425.826
-1.82%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 25 C

  Paintball Nedir

  • 31.10.2011 - 18:16
  Paintball Nedir

  Paintball Nedir #1

  Paintball, tüm dünyada her yaş ve meslek grubundan geniş bir oyuncu kitlesine sahip, popüler bir doğa sporudur. Oyuncular, bazı kuralların eşliğinde boya topu atan gazlı silahlarını kullanarak, o oyun için belirlenmiş görevlerini başarmaya çalışırlar.

  Bu görev, çeşitli bayrak kapma operasyonları, karşı takımın kaptanını vurmak, bir bölgeye saldırmak veya bu bölgeyi korumak gibi onlarca oyun senaryosu içinden tercihe göre seçilir. Bu oyunda önemli olan, fiziksel güç veya kondisyondan çok, takım ruhu, yardımlaşma ve stratejidir.

  Paintball, bu özelliklerinden dolayı, stres atıp eğlenilen bir doğa sporu olmanın ötesinde, oyuncuların ortak çalışma ve liderlik becerilerini geliştiren, özgüven aşılayan bir kimliğe de bürünmüştür. Bu sebepten dolayı büyük şirketlerin motivasyon aktivitelerinde ve geliştirme programlarında da sıkça ihtiyaç duyulan bir konuma gelmiştir.

  Paintball Tarihi

  Paintball sporu 70'li yılların sonlarına doğru ortaya çıkmıştır. Daha önceleri, 70'lerin başlarında boya topları, ormancılıkta ağaçları işaretlemek için kullanılıyordu. New Hampshire'dan Hayes Noel ve Charles Gaines bu boya toplarını ve işaretleyicileri kullanarak eğlenceli bir oyun yaratabileceklerini düşündüler. Arkadaşları Bob Gurnsey, "National Survival Games" şirketinin sahibiydi ve bu şirket "Splatmaster"i, Paintball'un ilk işaretleyici sılahını yarattı.

  Paintball ilk yıllarında, daha çok komando stilinde, vahşi ortamda hayatta kalma temeline dayanan,bireysel bir oyundu. Günümüzde ise Paintball temelinden değişmiş ve takım çalışmasına dayanan bir spor haline gelmiştir.

  Kronoloji

  Mayıs 1981: Paintball New Hampshire'da ortaya çıktı. Kurucuları, spor malzemeleri satan Bob Gumsey, borsacı Hayes Noel ve bir yazar olan Charles Gainesdi.
  27 Haziran 1981: İlk paintball oyunu oynandı: 12 oyuncu birbirlerine karşı Net-spot 007 silahlarla mücadele ediyorlardi. Oyun Bayrak Kapmacaydı. Kazanan taraf bir kez bile ateş etmeden tüm bayrakları kaptı.
  Nisan 1982: İlk açık hava oyun sahası Caleb Strong tarafından N.Y, Rochester'da açıldı.
  1983: İlk NSG şampiyonası 14000 Dolarlık ödülle düzenlendi. Canada, Toronto'da ilk paintball sahaları açıldı.
  1984: Avustralya'da Skirmish Games başlığı altında paintball oynanmaya başladı.
  Kasım 1984: İlk kapalı paintball sahası Caleb Strong tarafından N.Y, Buffalo'da açıldı.
  1985: Mayıs 1985'te İngiltere'de The Ultimate Challenge'ın altında ilk paintball sahası açıldı.
  1991: Paintball, Fransa, Danimarka ve diğer Avrupa ülkelerinde oynanmaya başladı.
  1992-1993: NPPL (Ulusal Paintball Ligi) kuruldu ve Amerika'da NPPL Pro-Am Serileri başladı.
  1996: Artık Paintball sahaları, mağazaları ve turnuvaları Canada, Amerika, Avustralya, İngiltere, İskoçya, Danimarka, Fransa, Hollanda, Almanya, Avusturya, İrlanda, Belçika, Yunanistan, İtalya, Afrika, Rusya vb. gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunabiliyordu.
  1998: Paintball sporunun eğitimi, gelişimi ve güvenligi konularına adanmış olan ve kar amaçlamayan bir kuruluş olan IPPA (Uluslar arası Paintball Oyuncuları Derneği) kuruldu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir