Euro
10.0629
-0.06%
Dolar
8.4601
0.05%
Altın
497.37
0.04%
Borsa
1.392
2.27%
Bitcoin
335.890
-1.67%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Pan tekniği nedir

  Fotoğrafta objenin hareketini vurgulamak için kullanılan tekniğe, pan tekniği denir.
  • Haber Merkezi
  • 18.09.2017 - 14:56
  Pan tekniği nedir

  Fotoğrafınızda pan tekniğini birkaç adımda kullanabilirsiniz.

  Pan tekniği için öncelikle çekim yapacağınız alanı iyi seçmeniz gerekir. Obje tam karşınıza geldiğinde deklanşöre basacağınız için objeyi takip edebileceğiniz bir alanda olmalısınız. Yani obje ile parelel konumda olmalısınız.

  ÖRNEKLİ ANLATIM

  Bu tekniği kullanırken netlemeyi Manuel moda alarak fotoğrafı çekeceğiniz için objenin hızına bağlı olarak enstantane ayarını da yapmalısınız. Örneğin bir araba fotoğrafı çekerken  pan tekniği kullanacaksanız 1/30 veya 1/60 enstantane sizin iyi bir sonuç almanızı sağlar.

  Enstantane oranı çekeceğiniz konuya göre değişiklik gösterir. Çekimi yaparken unutmamanız gerekenlerden biri de pozlandırmadır. Fotoğraf makinasını manuel modda kullanacağımız için pozlandırmaya da dikkat etmeliyiz.

  Pan tekniği nedir #1

  GENİŞ AÇILI LENSLER

  Lens konusunda ne kadar geniş açılı bir lense sahipseniz o kadar başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Örneğin 18-55 lens size yeterli olacaktır.

  Pan tekniği nedir #2

  OBJEYİ TAKİPTE KALIN

  Konuyu vizörden takip edip, objenin tam karşınızdayken deklanşöre basarak objeyi takip etmelisiniz.

  Objenin hızıyla fotoğraf makinasının hızı birbirine yakın olmalıdır. Örneğin bir motosikleti çekerken tam karşımıza gelince deklanşöre bastık ama çok hızlı bir hareketle dönersek fotoğrafın tamamı flu olabilir. Oysa bizim amacımız fotoğrafta hareket eden objeyle yakın bir hızla hareket ederek objenin net çıkmasını sağlamaktır.

  Pan tekniği nedir #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir