Euro
15.4238
0.58%
Dolar
13.5351
0.73%
Altın
787.6230
0.19%
Borsa
2,065.35
-0.98%
Bitcoin
573.694
-1.44%
5ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 5 C

  Röntgen Nedir

  Tıbbın önemli kollarından biridir.
  • 14.11.2012 - 11:42
  Röntgen Nedir

  Röntgen Nedir #1

  Röntgen ışınlarının keşfinden sonra sür'tle tıbda yerini almıştır. Bilindiği gibi röntgen ışınları diğer ışınlardan farklı olarak dokulardan geçer ve dokuların sertlik, yumuşaklığına göre çeşitli gölgeler verir, işte bundan faydalanılarak, röntgen ışınları gözle görülmeyen dokuların durumunu aydınlatmak ve teşhis için kullanılır.

  Bunun için de çeşitli modern aletler geliştirilmiştir.Tetkik edilecek hasta röntgen ışınları ile, bu ışınları tesbit eden hassas film arasına koyulur ve kısa bir süre vücuttan röngten ışınları geçirilir. Filmde çıkan siyah beyaz gölgeler bu işin mütehassısları tarafından okunurve düşünülen bir hastalığın teşhisine gidilir. 

  Son yıllarda üç boyutlu ve renkli röntgen sistemleri de geliştirilmiştir.Kullanılan röntgen ışınlan belirli bir dozda ayarlanmıştır. Çünkü bu ışınlar aynı zamanda vücut için tehlikeli olabilirler.

  Röntgen ışınları fazla dozda ve uzun süre kullanılırsa kanser yapabilirler. Bunun yanında, bu ışınlardan kanser tedavisinde de istifade edilir. Kanser dokusunu da tahrip eden bu ışınlar özel alet ve metodlarla ve belirli dozda hastalara tatbik edilir. Halen revaçta olan bir tedavi metodudur.

  Teşhis için kullanılan röntgen tetkiklerinde sert dokuların filmi doğrudan doğruya çekilir. Mide, safra kesesi ve saire gibi içi boş olan organlara röntgen ışınlarını geçirmeyen ve vücuda bir zararı olmayan ve "Opak madde" ismi verilen maddeler doldurulur. Böylece bu organların yapısını incelemek mümkün olur. Son yıllarda, röntgen tetkiklerinde film kadar televizyon ekranlarından da faydalanılmaktadır.


  Görüş Bildir