Petrol
94.17
-0.52%
Euro
18.2474
0.03%
Dolar
17.9404
0.16%
Altın
1.023
0.03%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
417.966
1.43%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Stratejik bombardıman nedir

  • 29.03.2012 - 16:16
  Stratejik bombardıman nedir

  Stratejik bombardıman nedir #1

  Stratejik bombardıman, bombardıman uçakları tarafından, düşman ülkedeki askeri stratejik hedeflerin sistemli ve yoğun olarak bombalanmasıdır. 

  Stratejik hedefler, o ülkenin savaşma kapasitesini oluşturan, iktisattaki anlamda, üretim ve dağıtım yapılanışıdır. Stratejik hedeflerin dar yorumu askeri yapılanışlardır.

  Savaş endüstrisine yönelik -nihai mal ya da aramalı olarak- üretim yapan endüstri tesisleri, petrol rafineleri, ana haberleşme tesisleri bu hedefler arasında yer alır ve giderek düşman ülkenin tüm ekonomik yapılanışını çökertmeye yönelir.

  Stratejik bombardımanın geniş anlamda yorumu ise düşman ülke nüfusunun iktisadi anlamda üretim yaparak, bu üretimde çalışarak, savaşın getirdiği zorluklara katlanarak savaşa destek vermelerinin, sivil nüfusun savaş azmini ve desteğini kırmaya yönelir. Bu noktada stratejik bombardıman, askeri olmayan, diğer değişle sivil hedefleri de kapsamına alır. Büyük kentlerin bombalanması buna örnektir.

  Stratejik bombardıman, en yoğun biçimiyle II. Dünya Savaşı yıllarında, Britanya Savaşı sırasında, İngiltere'deki askeri hedeflerin yanı sıra -Berlin'in bombalanmasına karşılık olarak- Londra'nın bombalanması ve daha sonra Müttefik ağır bombardıman filolarınca Almanya'daki hedeflerin bombalanması şeklinde gerçekleşmiştir.

  II. Dünya Savaşı boyunca bu stratejik bombardıman süreci, ağırlıklı hedeflerin sivil ya da askeri olması arasında değişim göstermiştir.
  Stratejik bombardımanlar listesi 

  Guernica Bombardımanı
  Rotterdam Bombardımanı
  Britanya Savaşı
  Dresden Bombardımanı
  Hamburg Bombardımanı
  Tokyo Bombardımanı
  Hiroşima'ya atom bombası saldırısı
  Nagasaki'ye atom bombası saldırısı
  Vietnam Savaşı
  Çöl Fırtınası
  Sırp Cumhuriyeti Bombardımanı
  Yugoslavya Bombardımanı
  Irak'ı Özgürleştirme


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir