Euro
9.4523
-0.76%
Dolar
7.9355
-0.87%
Altın
461.84
-0.72%
Borsa
1.339
1.36%
Bitcoin
152.699
5.01%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Vagus siniri nedir

  Beyinde bulunan sinir sisteminden biri olan vagus siniri, vücudun birçok organıyla bağlantılıdır. Vagus siniri, beynimizin diğer organlarla iletişimini sağlar.
  • Haber Merkezi
  • 10.11.2020 - 16:35
  • Güncelleme : 10.11.2020 - 16:42
  Vagus siniri nedir

  Beynimizin kalp, sindirim sistemi, bağışıklık sistemi ve pek çok diğer organla bağlantısını sağlayan karmaşık yapıdaki sinir ağı vagus siniri olarak bilinmektedir.

  Bedenin her noktasına ulaşabilen ve tüm bedeni dolaşan bir sinir yumağı olan ‘Vagus’ latince kökenli bir kelime ve ” dolaşmak, gezinmek” anlamı taşıyor

  VAGUS SİNİRİ NEDİR

  Vagus siniri, mutsuz olduğunuzda bazı şeylerin yolunda gitmediğini anlayarak, sindirim sisteminin önemli bileşeni olan sempatik sinir sistemini harekete geçirir ve vücutta kortizol salınımının yapılmasını sağlar.

  Kortizol, biyolojik bir alarm sistemi olarak düşünülebilir. Vücudunuzun ana stres hormonu kortizol olarak adlandırılır. Ruh halinden, motivasyona ve hatta korkuları kontrol etmeye kadar birçok farklı görev için beynin belirli bölümleriyle birlikte çalışır.

  Vagus siniri nedir #1

  VAGUS SİNİRİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

  Vagus sinir sisteminin kesilmesi durumunda, kesinin veya lezyonun olduğu yere göre ses kısıklığı, nefes darlığı, yutma güçlüğü, öğürme refleksi kaybı, kalp ritminde yavaşlama ve düzensizleşme, solunum yolunu kontrol eden kasların felci ile ölüm görülebilir.

  Ayrıca vagus sinir sisteminde yaşanacak aksaklıklar, bağırsaklarda iltihaplanmaya kadar giden hastalıklara sebep olur.

  Vagus siniri nedir #2

   

  VAGUS SİNİR SİSTEMİNİ HAREKETE GEÇİRMENİN YOLLARI

  Vagus sinirini harekete geçirmenin en bilenen yolu derin nefes almaktır. Stresli olduğumuz zamanlarda oluşan nefes darlığı gibi durumlar vagus siniri üzerinde panik yaratır. Sık sık derin nefes almak vagus sinir sistemi için önemlidir.

  Vagus sinirini harekete geçirmenin diğer yolları olarak ise şarkı söylemek ve kahkaha atmak gösterilebilir. Şarkı söylerken oluşan ses dalgalarından etkilenen gırtlak, vagus sinirini harekete geçirir.

  Ayrıca sağlık beslenme ve egzersiz de vagus sinirine iyi gelen durumlardır.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir