Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
362.146
0.19%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  Windows 7 kullanıcı parolasını nasıl kırarım

  Windows'unuzun kullanıcı parolasını unuttunuz ve ortada mı kaldınız? İşte sizi kurtaracak adımlar!
  • 22.05.2013 - 13:54
  Windows 7 kullanıcı parolasını nasıl kırarım

  Windows 7 kullanıcı parolasını nasıl kırarım #1

  Windows parolanızı değiştirdiniz, ancak onu bir kenara not etmediğinizden bilgisayarınız erişilmez hale geldi. PC kullanıcıları için tam bir kâbusa dönüşebilecek bu durumu çözmenin birkaç yolu var.

  Yazımızda hacker'ların PC'lere girmek için kullandığı yöntemlere göz atacağız. Bu sırada Windows yükleme diskinize ihtiyaç duyabilirsiniz. Yükleme diskiniz yoksa parola kırma aracı Ophcrack işinizi görecek.

  Önemli Not: Windows'un entegre dosya şifreleme özelliğini kullanıyorsanız, kullanıcı parolanızı sıfırlamanız halinde şifrelediğiniz dosyalara erişemeyebilirsiniz. Bu durumda parolayı sıfırlamak yerine onu bulmaya çalışmak için 7. adıma atlayabilirsiniz.

  ADIM ADIM PAROLA KIRMA

  1. Önyükleme Diskinden Açın

  Windows kullanıcı hesabı parolanızı sıfırlayabilmek için önce PC'nizi Windows 7 yükleme diskinden başlatmalısınız. Ülke olarak Türkiye'yi seçip klavyeyi ayarladıktan sonra sonraki adıma tıklayın.

  2. PC'yi Onarın

  "Bilgisayarı onar" düğmesine tıklayın. Yazılım aracı bilgisayarınızın sabit diskinin ön yükleme tablosunu inceleyecek, onarabileceği Windows 7 yüklemelerini arayacaktır. Birden fazla Windows'u aynı anda kullanmıyorsanız, tek Windows'unuz olacağından bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

  Windows 7 kullanıcı parolasını nasıl kırarım #2

  3. C Sürücüsünü Bulun

  Bir sonraki ekranda birçok seçenek göreceksiniz. "Komut satırı" seçeneğine tıklayın. C sürücüsü genellikle C olarak bağlanmadığından onu şu an hangi harfin atandığını bulmanız gerekecek. Bunun için bcdedit "find osdevice" yazın. Sürücünüzün harfini partition= metninin karşısında bulacaksınız. Bulduğunuz harfi C sürücüsü yerine bir sonraki adımda kullanacaksınız.

  4. Kurtarmaya Hazırlanın

  Şu komutları girin, bu sırada C: yerine doğru sürücü harfini yazdığınızdan emin olun.

  copy c:\windows\system32\sethc.exe c:\

  copy c:\windows\system32\cmd.exe

  c:\windows\system32\sethc.exe

  İkinci komutta üzerine yazma onayı istendiğinde bunu onaylayın. İlk komutta sethc.exe dosyasını yedekliyor, ikinci komutta onu komut satırıyla değiştiriyor olacaksınız.

  5. Windows'u Tekrar Açın

  Kurulum diskinizi PC'nizden çıkarın ve yeniden başlatın. Oturum açma ekranında 5 kez peş peşe Shift tuşuna basın. Ekrana komut satırı gelecektir.

  Net user komutunu girin ve isim ile parola bölümlerini uygun biçimde değiştirin.

  Windows 7 kullanıcı parolasını nasıl kırarım #3

  6. sethc.exe Dosyasını Kopyalayın

  Şimdi 4. adımda üzerine yazdığımız sethc.exe dosyasını geri yükleyeceğiz. Bunun için Komut Satırı kısayoluna sağ tıklayın ve "Yönetici olarak çalıştır"a tıklayın. Aşağıdaki komutu girin ve üzerine yazma isteğini onaylayın:

  copy c:\sethc.exe

  c:\windows\system32\sethc.exe

  7. Ophcrack'i İndirin

  Parolayı sıfırlamak yerine onu bulmak için Ophcrack gibi güçlü bir parola kırma aracına ihtiyacınız var. https://ophcrack.sourceforge.net/download.php adresinden indirebileceğiniz Linux-Ophcrack imaj dosyasını boş bir DVD'ye yazın.

  8. Ophcrack DVD'sinden Önyükleme Yapın

  DVD yazıldıktan sonra parolasını kırmak istediğiniz PC'yi bu DVD'den başlatın. Yazılım yüklendiğinde Ophcrack'i çalıştırmak için birkaç seçenek karşınıza çıkacak. Enter'a basın veya grafiksel modun otomatik olarak seçilmesi için biraz bekleyin.

  9. Parolaları Kırın

  Ophcrack, "1234" veya "şifre" gibi parolaları neredeyse anında kıracaktır. Karmaşık parolaları kırması biraz daha uzun sürebilir veya kırmanız hiç mümkün olmayabilir.

  10. Kapsamlı Kırma

  Son olarak Windows kullanıcı hesaplarıyla ilişkili parolaları ortaya çıkarmak için tüm bilgisayarınızı arayabilirsiniz. Tüm pencereleri kapatın ve Launcher'a çift tıklayın. DeepSearch'ü seçin ve Enter'a basın. Ophcrack, tüm parola dosyalarını arayacak ve ardından parola kırma işlemine başlayacaktır.


  Görüş Bildir