Euro
11.1829
0.93%
Dolar
9.5946
0.99%
Altın
553.53
1.52%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
586.964
-2.00%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C
  Mizahın abisi, efsanesi, Gırgır'ın yaratıcısı Oğuz Aral

  Mizahın abisi, efsanesi, Gırgır'ın yaratıcısı Oğuz Aral

  Mizah denilince akla ilk gelen isimlerden olan Oğuz Aral, Gırgır dergisi gibi bir efsaneye imza atmış ve pek çok kişinin de yetişmesine vesile olan karikatürist...
  • Özel İçerik
  • 05.10.2021 - 14:57
  • Güncelleme : 05.10.2021 - 15:56

  Dünya tarihinde en fazla satan 3. mizah dergisini kurmuş olan yazar, karikatürist, pandomimci ve çizgi film yapımcısı Oğuz Aral'ı bilmeyenimiz yoktur zannımca.

  Oğuz Aral, 1936 yılında Silivri'de dünyaya geldi. Kendisi gibi sanatçı olan kardeşleri karikatürist Tekin Aral ve yazar İnci Aral'la beraber büyüdü.

  Davutpaşa Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne başladı fakat eğitimini yarıda bıraktı.

  İlk karikatürünü 1950 yılında, 14 yaşındayken yayınlatan Aral, o tarihten sonra çeşitli dergi ve gazetelerde karikatür çizmeye başladı. 17 yaşına geldiğinde dönemin en büyük ve en uzun süreli yayın yapan mizah dergisi olan Akbaba'da profesyonel olarak çalışmaya başlamıştı.

  Mizahın abisi, efsanesi, Gırgır ın yaratıcısı Oğuz Aral #1

  EVLENDİ...

  İlk sevliliğini Sevil Hanım ile yapan Oğuz Aral, ikinci ve son evliliğini Tolga Tiğin ile yaptı, çiftin beraberliği Oğuz Aral'ın vefatına kadar devam etti.

  Gırgır dergisini çıkartmadan önce uzun süre pandomim (sessiz tiyatro) gösterileri yapan Aral, ülkenin pek çok yerinde turnelere çıktı.

  TRT'de yayınlanan çizgi filmler de hazırlayan usta sanatçı, ayrıca Türkiye'nin ilk canlı karikatür stüdyosunu kurdu ve burada reklam filmleri yaptı.

  BİR EFSANE: GIRGIR DERGİSİ

  Kardeşi Tekin Aral ile birlikte çıkarttıkları Gırgır dergisi, zaman zaman 1 milyona ulaşan haftalık tirajı ile dünyanın en çok satan üçüncü mizah dergisi oldu.

  Siyasi, ekonomik, sosyo-politik eleştiriler içeren ve halkın üzerinde büyük bir etkisi olan Gırgır'ın yönetimi, 1989 yılında Aral'ın elinden zorla alındı.

  Hasan Kaçan, Latif Demir, Mehmet Çağçağ, Metin Üstündağ, Gani Müjde gibi onlarca ünlü karikatürist ve yazar, Oğuz Aral'ın yönetimindeki Gırgır dergisinde yetişti.

  Mizahın abisi, efsanesi, Gırgır ın yaratıcısı Oğuz Aral #2

  YENİ MACERA AVNİ DERGİSİ

  1990 yılında, Gırgır'ın zorla elinden alınmasını takiben Avni dergisini kurdu. Sevilen karakteri Avanak Avni'nin adıyla kurulan bu dergi, 1996 yılına kadar yayın hayatını sürdürdü. Derginin kapanmasının ardından Hürriyet gazetesine geçen Aral, vefatına kadar karikatür ve yazılarını bu gazetede yayınladı.

  Çalışma hayatındaki titizliği ile bilinen ünlü karikatürist, beğenmediği işleri tekrar çizdirir, çalışanlarına karşı tatlı-sert bir tutum içinde davranırdı. Çalıştığı dergilere yollanan amatör karikatürleri tek tek inceler, yayınlanmaya uygun bulduklarına mutlaka telif hakkını öderdi.

  OĞUZ ARAL ÖLDÜ

  Titiz ve ısrarlı çalışmaları, uzun iş saatleri, çay, kahve, sigara ve rakıya olan aşırı düşkünlüğü, zaten yaşı ilerlemiş olan Aral'ın sağlık durumunu gittikçe kötüleştirmekteydi.

  Bozulan sağlık durumunu düzeltmek için pek çok ameliyat geçirdi; fakat günlük alışkanlıklarından da vazgeçmedi. Bodrum'da tatil yaparken rahatsızlanan Aral, 26 Temmuz 2004 tarihinde vefat etti.

  Ergül Tosun

  Kitap sayfası için iletişim:

  ergul.tosun@ensonhaber.com

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir