Euro
10.3772
0%
Dolar
8.8597
-0.12%
Altın
494.3
0%
Borsa
1.384
-0.57%
Bitcoin
373.397
-2.58%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  Amerikalı düşünür John Dewey’in yazdığı “Deneyim Olarak Sanat” isimli kitabı

  John Dewey’in yazdığı "Deneyim Olarak Sanat" isimli kitabı yayınlanıyor. Yazar, çalışmasında estetik deneyim ve sanat ilişkisinin süreklilik içinde yeniden inşa ve ifade oluşuna odaklanıyor.
  • Haber Merkezi
  • 08.09.2021 - 13:21
  • Güncelleme : 08.09.2021 - 13:27
  Amerikalı düşünür John Dewey’in yazdığı “Deneyim Olarak Sanat” isimli kitabı

  VakıfBank Kültür Yayınları’nın (VBKY) yayınladığı “Deneyim Olarak Sanat”, hem pragmatist-naturalist geleneğin önemli bir temsilcisi olarak hem de deneyim metafiziği olarak adlandırılan felsefesi ile 20’nci yüzyılın etkili filozoflarından biri olan John Dewey’in ilk kez 1934’te basılan eserini, Nur Küçük’ün çevirisiyle okurla buluşturuyor.

  FELSEFEDE YENİDEN İNŞA

  Felsefe, eğitim ve siyaset alanlarında pek çok eser vererek farklı disiplinlerde eleştirel bir bakış açısı sunan yazar, “Felsefede Yeniden İnşa” (1920) ve “Deneyim ve Doğa” (1925) isimli eserlerinin ardından kaleme aldığı Deneyim Olarak Sanat’ta (1934) insanın dünya ile ilişkisindeki tüm deneyim olanaklarını kapsayan estetik deneyim nosyonunun derinlemesine bir değerlendirmesini sunuyor.

  Amerikalı düşünür John Dewey’in yazdığı “Deneyim Olarak Sanat” isimli kitabı #1

  ESTETEİK DENEYİMİNİN GERÇEK DOĞASI

  Eğitim felsefesi ile ilgili çalışmalarıyla da tanınan John Dewey, estetikle ilgili düşüncelerini ele aldığı bu eserinde, deneyimi sadece doğa yerine, doğayı da kapsayacak şekilde kültür ile özdeşleştirerek yorumluyor. "Estetik deneyimin gerçek doğasına dair ipucu elde etmek için, kaba bir deneyim bile, şayet gerçek bir deneyimse, diğer deneyim tarzlarından ayrı tutulan bir nesneden daha uygundur. Bu ipucunu izleyerek, sanat eserinin gündelik haz veren şeylerde karakteristik olarak değerli olanı nasıl geliştirip vurguladığını keşfedebiliriz." diyen Dewey, sanatı, insanın dünya ile dolayımsız etkileşiminin, dünya ile iç içe geçmişliğinin ve bu etkileşimde ortaya çıkan anlam ve değerin yegâne dışavurumu olarak tanımlıyor.

  Amerikalı düşünür John Dewey’in yazdığı “Deneyim Olarak Sanat” isimli kitabı #2

  JOHN DEWEY KİMDİR

  Amerikalı düşünür John Dewey, 1859 yılında Burlington-Vermont’da doğmuştur. Lisans eğitimini Vermont Üniversitesi’nde, doktora eğitimini Johns Hopkins Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Michigan, Minnesota, Chicago ve Columbia Üniversitelerinin Felsefe bölümlerinde dersler veren Dewey, Amerikan Psikoloji Derneği ve Amerikan Felsefe Topluluğu’nun başkanlıklarını da yürütmüştür. Düşünür, Charles Sanders Peirce ve William James ile birlikte Amerikan Pragmatist geleneğin üç temsilcisinden biridir. 1952 yılında vefat eden Dewey’nin tüm eserleri 37 cilt olarak John Dewey’nin Toplu Eserleri (1882-1953) başlığı ile yayınlanmıştır.

  Ergül Tosun

  Kitap sayfası için iletişim:

  ergul.tosun@ensonhaber.com

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir