Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1313
-0.03%
Dolar
18.5063
0.02%
Altın
988.21
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
359.666
-0.45%
20ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 20 C

  Kitap okumak için ideal yer ve zamanlar

  Sürekli kitap okumaya fırsat bulamamaktan şikayet ediyorsanız, Kitap Ayracı'nın önerilerine kulak verin...
  • Özel Haber
  • 18.12.2017 - 11:49
  Kitap okumak için ideal yer ve zamanlar

  kitap

  Hayat koşturmacası, iş yoğunluğu derken insan kendine kitap okumak için bile ayıracak zaman bulamıyor. Zamanı olsa, bulunduğu ortam uygun olmuyor. Peki buna nasıl çözüm üretmeli?

  Kitap okumak için ideal yer ve zamanlar #2

  Ne zaman okumalı?

  Öğle molasında

  İş ortamından uzaklaşmak, biraz olsun kendine zaman ayırmak için kitap okumak en keyifli tercih. 1 saatlik öğle molasının 20 dakikasını hava güzelse bir parkta, değilse bir cafede kahvenizi yudumlarken kitap okuyarak geçirmek kendinizi dinlemenin ve kaliteli zaman geçirmenin en kolay yolu.

  Kitap okumak için ideal yer ve zamanlar #3

  Uykudan önce

  Özellikle büyük şehirde yaşamanın insana yüklediği yük, eve gittiğinde sanki daha da ağırlaşıyor. Çoktan kendinden vazgeçmiş bir serzenişle yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürebiliyoruz. Oysa uyumadan önce 20 dakika kitap okumak hem uykuya daha kolay dalmamızı hem de düş görmemizi sağlayarak hayal gücümüzü besliyor.

  Kitap okumak için ideal yer ve zamanlar #4

  Nerede okumalı?

  Yolculukta

  Belki otobüste kitap okumak sizde mide bulantısına sebep oluyordur. Ancak bunu bir de metroda deneyin; hatta vapurda, ön yargılı olmayın. Göreceksiniz, aynı etkiyi yaratmayacak.

  Bunun yanında tabii uzun yolculuklarda da okumanın keyfini çıkarmalısınız.

  Kitap okumak için ideal yer ve zamanlar #5

  Açık havada

  Mümkünse açık havada kendinize kitap okumak için zaman ayırın. Bu hem zihninizi tazelemenizi sağlayacak hem de size kendinize zaman ayırmanın hafifliğini hissettirecek. Ayrıca bunu bir etkinlik şeklinde ailenizle, arkadaşlarınızla da yapabilirsiniz. Adeta bir terapi ortamı oluşacaktır.

  Kitap okumak için ideal yer ve zamanlar #6

  Evde

  Evi, insanın kendini kuşkusuz en iyi hissettiği yer. Eğer kitap okumak sizin için önemliyse kendinize bir okuma köşesi bile kondurabilirsiniz. Bir de uykudan önce maddesi için yatağınız da kitap okumak için önemli yerlerden.

  Kitap okumak için ideal yer ve zamanlar #7

  Nasıl kolaylaştırmalı?

  Okuma Ipadleri

  Kitap okumayı seviyorsunuz; ama gün boyunca yanınızda taşımak da zor geliyor. O zaman hemen bir teknolojik okuma aracına sahip olmalısınız. Böylece bir değil, istediğiniz sayıda kitabı tüm gün yanınızda taşıyabilirsiniz.

  Kitap okumak için ideal yer ve zamanlar #8

  Cep kitapları

  Kitapları taşımak zor geliyor evet; ama bir yandan da o mis kokulu kağıtlara dokunmadan okuyamam mı diyorsunuz? O zaman da bir çaresi var. Dışarıda okumak için kolaylık sağlayacak cep kitaplarını çantaya atabilirsiniz.

  Damla Karakuş

  damla.karakus@ensonhaber.com


  Görüş Bildir