Euro
14.2775
1.92%
Dolar
12.6529
2.3%
Altın
730.82
2.49%
Borsa
1.794
0.98%
Bitcoin
734.933
4.66%
18ºC
İstanbul
Hafif yağmur 18 C
  Bir kadın gazetecinin hayatla hesaplaşması: Sevdalinka

  Bir kadın gazetecinin hayatla hesaplaşması: Sevdalinka

  Ayşe Kuli'nin sevilen romanı Sevdalinka, Bosna Savaşı sırasında ve tarihin en acımasız soykırımlarından olan Bosna katliamımın çarpıcı portresini sunuyor.
  • Haber Merkezi
  • 24.11.2021 - 11:33
  • Güncelleme : 24.11.2021 - 12:51

  Türk edebiyatının sevilen kadın yazarlarından olan Ayşe Kulin'nin romanları hayatımızın içinden çıkmış ve gerçeklebire bir örtüşen satırlardır onunki..

  Ayşe Kulin, üretken ve usta bir kalem olmasının yanında topumsal konulara olan ilgisi de romanlarının ana konusunu çoğu zaman oluşturmuştur.

  Sevdalinka romanı da bunlardan birisidir. Tarihin en kanlı ve acımasız soykırımlarından olan Bosna Savaşı'nın romanı olan Sevdalinka, yayınlandığında okurlardan yoğun ilgi gördü ve çok okundu.

  Bir kadın gazetecinin hayatla hesaplaşmasını ele alan kitabı hatırlamanın tam sırası...

  BİR BEKLENTİ...

  Aynı ırktan, kim bilir belki de aynı soydan geliyorlardı. Aynı yaşlarda, aynı boylardaydılar. Aynı kadını sevmişlerdi. Ataları aynı tanrıya ayrı yollardan ulaşmak istedikleri için, biri Boşnak diğeri Hırvat'tı.

  Bunu kendileri seçmemişlerdi, savaşmayı ve kaderlerini de seçmedikleri gibi. Ve ambulanstaki çocuğu kurtarmanın dışında, beklentileri yoktu yarın için.

  Bir kadın gazetecinin hayatla hesaplaşması: Sevdalinka #1

  Sayfa: 340

  HİÇ BİTMEYEN UMUT

  Yarınlar, kurşun, havan topu ve bombaydı, kandı. Ama her ikisi de farkına bile varmadan 'daha güzel günleri' bekliyorlardı. İnsanlar, değişik inançlarla ve hırslarıyla ne kadar karıştırırlarsa karıştırsınlar, kana, acıya, şiddete bulaştırsınlar, bu muhteşem dünyayı, yaşam bir umuttu sonuçta. Hiç bitmeyen bir umuttu.

  Dünya tarihinin en acımasız soykırımlarından Bosna'da, bir kadın gazetecinin hayatla hesaplaşması...

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir