Euro
10.7595
0.12%
Dolar
9.2857
0.27%
Altın
526.34
-0.01%
Borsa
1.412
0.21%
Bitcoin
566.480
0.72%
17ºC
İstanbul
Bulutlu 17 C
  Edebiyat dünyası Nobel'i kimin kazanacağını merak ediyor

  Edebiyat dünyası Nobel'i kimin kazanacağını merak ediyor

  Nobel ödülleri verilmeye başlandı. Edebiyat dünyası ise Nobel Edebiyat Ödülü'nü kimin kazanacağını merak ediyor. Ensonhaber Kitap Ayracı olarak hem olası isimleri hem de komitenin çalışmasını yazdık.
  • Özel Haber
  • 05.10.2021 - 11:38
  • Güncelleme : 05.10.2021 - 14:28

  Altı dalda verilen ve edebiyatta en prrestijli ödül sayılan Nobel Edebiyat Ödülleri, her yıl yapılan törenle sahiplerine veriliyor. Dün açıklanan Tıp ödülünden sonra gözler diğer dallarda verilecek ödüllere çevrildi.

  Edebiyat dünyası ve kitapseverler de Nobel Edebiyat Ödülü'nün kime gideceğini şimdiden merak etmeye başladı. Öne çıkan isimlerde ise sekiz defa aday gösterilen fakat kazanamayan Japo yazar Haruki Marukami ve Amerikalı yazar Paul Auster'ın isimleri geçiyor.

  Edebiyat dünyası Nobel i kimin kazanacağını merak ediyor #1

  Haruki Marukami

  ÖDÜL ARALIKTA

  Önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen ödülün teslim tarihi ise aralık ayı. Bununla birlikte Nobel Edebiyat Ödülü'nü almak için hangi kriterleri taşımak gerekiyor; gelin ona bakalım...

  Peki, komite Nobeli verirken ne tür kriterlere bakıyor?

  Bu yazımızda Nobel'e uzanmak için nelere bakılıyor konusu üzerine naçizane görüşlerimizi belirttik.

  Akademi üyesinden oluşan ve üç yılda bir değişen Komite’nin, 200 isimden oluşan aday listesini 20 isme indirdiğini ve bu 20 yazarın da ödül verilebilecek düzeyde olduğunu ifade ediyorsunuz. Bu durumda kitaplar arasında kıyaslama yapabilecek bazı kriterleriniz olmalı.

  EDEBİYATTA YENİLİK

  Tabii ki bazı kriterler var. Genel olarak edebiyatta yenilik, çıtayı yükseltme, dili zenginleştirme gibi kriterlerden söz edilir ama bunlar biraz soyut kalıyor. Alfred Nobel’in vasiyetnamesinde iki kriter yazılı. Birini yorumlamak çok zor. Diğeri de çok kolay.

  İDEALİST ÇİZGİDE OLAN YAZAR

  Yorumlanması zor olan kriterde ‘idealist çizgide en iyi yazana’ deniyor. Ama idealist nedir belirtmiyor.

  Yüz yıldır bu tartışılıyor...

  Edebiyat dünyası Nobel i kimin kazanacağını merak ediyor #2

  ULUSAL KİMLİK AYRIMI YOK

  İkinci kriterde ise adayların ulusal kimliğine bakılmayacağı belirtiliyor. Bunu da hem olumlu hem olumsuz olarak yorumlayabiliyoruz.

  Çünkü bir ülkeyi bir dili teşvik amacıyla ödül verilmiyor. Ama hiçbir aday da ulusal kimliğine bakılıp ne öncelik kazanıyor ne de dışlanıyor.

  ZAMAN KAVRAMI

  Üçüncü ve belki en önemli kriter eserin kronolojik bir mesafeyi aşabilme özelliği. Yani yaratıldığı zamandan çıkıp başka bir zaman içinde yaşayacak ve geçerli olacak.

  Ergül Tosun

  Kitap sayfası için iletişim:

  ergul.tosun@ensonhaber.com

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir