Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.499
-0.32%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  Eleştirmen Antonio D'Orrico'dan Bir Nefes Gibi kitabına övgü

  Eleştirmen Antonio D'Orrico'dan Bir Nefes Gibi kitabına övgü

  İtalya'nın en önemli kitap eleştirmeni di Antonio D'Orrico, Ferzan Özpetek'in son kitabı Bir Nefes Gibi için, "Agatha'yı anımsatan büyülü bir dokunuş" yorumunu yaptı.
  • Özel İçerik
  • 27.04.2021 - 15:27
  • Güncelleme : 27.04.2021 - 15:33

  Ferzan Özpetek'in son kitabı Bir Nefes Gibi İtalya ve Türkiye'de en çok satanlar listesinde ilk sıralardaki yerini koruyor.

  İtalya'dan sonra Türkiye'de de okurları tarafından yoğun ilgi gören ve eleştirmenler tarafından tam not alan kitap için son olarak, İtalya'nın en önemli kitap eleştirmeni di Antonio D'Orrico da bir yazı kaleme aldı.

  İşte Can Yayınları'ndan yayımlanan 2020 tarihli o yazı..

  "BİR AŞKIN HİKAYESİDİR BU"

  "Romalı bir arkadaş grubunun geleneksel pazar öğle yemeği, hiç tanımadıkları yaşlı bir kadının beklenmedik ziyaretiyle yarıda kesilir. Kadın yıllar önce o evde yaşamış ve tutkulu aşklar, hamamlar, harem anıları, baharatlar, Doğu’ya özgü kokular ve İtalya’dan alelacele kaçtıktan sonra ablasına yazdığı mektuplarla örülü bir yaşam sürdüğü İstanbul’dan Roma’ya geri dönmüştür. Ev sahipleri ve dostları bu kararlı ve hülyalı tavırlı kadından, sonrasında da ablasının anlattığı hikâyeden çok etkilenir. Gizem dolu ve umutsuz ikili (üçlü?) bir aşkın hikayesidir bu."

  Eleştirmen Antonio D Orrico dan Bir Nefes Gibi kitabına övgü #1

  Satın almak için tıklayın:

  "İLMEK İLMEK DOKUNAN BİR ANLATI"

  "Ferzan Özpetek’in, sinematografik anlamda, filmlerinin henüz ilk karesinde kendisini gösteren özel bir dokunuşu var. Bu dokunuş romanlarına da yansıyor: Her biri romantik bir İngiliz kadınının kaleminden çıkmış gibi. Ölümcül zehirler de hazırlayabilen (Agatha çağrışımı buradan geliyor) romantik bir kadın. Yönetmenin romanlarında, Boğaz kıyılarında geçen gençliğinden izler var. Kitabın finali, o âna kadar ilmek ilmek dokunan anlatı akışını bir anda paramparça eden bir pençe gibi."

  Eleştirmen Antonio D Orrico dan Bir Nefes Gibi kitabına övgü #2

  Ferzan Özpetek

  HİKAYE ANLATMA SANATI

  "Bir hayatın (ve hayatın ta kendisinin) gizemini açıklamak acımasızca olmanın ötesinde gereksiz de. Aksine kapalı bir kutu olarak kalmalı. Hikâye anlatma sanatı, döneceğine inandığı kocasını beklerken, taliplerini oyalamak için dokuma tezgâhının başında gergef işleyen Penelope’nin hünerini gerektirir."

  Ergül Tosun

  Kitap sayfası için iletişim:

  ergul.tosun@ensonhaber.com


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir