Euro
15.2824
1.45%
Dolar
13.469
1.22%
Altın
770.83
1.25%
Borsa
1.857
2.64%
Bitcoin
778.332
3.68%
10ºC
İstanbul
Açık 10 C
  İnsana dair hicveden karikatürler: İnsan Denen Garip Hayvan

  İnsana dair hicveden karikatürler: İnsan Denen Garip Hayvan

  Üç ciltlik eser, Türkiye'de sözsüz karikatürün öncüsü olan Turhan Selçuk'un mizahını genç nesillere tanıtıyor; büyük ustanın kendi zamanının çok ötesindeki çizgilerine farklı bir bakış imkanı sunuyor.
  • Haber Merkezi
  • 18.11.2021 - 13:37
  • Güncelleme : 18.11.2021 - 14:32

  İnsan Denen Garip Hayvan, Selçuk'un 1951-2001 yılları arasında Türkiye'nin ve dünyanın seçkin gazete ve dergilerinde kendine yer bulan, bazıları farklı dönem ve mecralarda tekrar tekrar yayımlanarak yankı uyandırmış 86 karikatürünü bir araya getiriyor.

  Sanat yaşamı boyunca karikatürün ne olduğu ve ne olması gerektiği üstüne kafa yoran Selçuk, toplumsal öngörü yeteneği ve zamanının ötesindeki eserleriyle günümüz okurlarını şaşırtmayı sürdürüyor.

  Üç ciltlik seçki, sanatçının yıllar içinde çeşitli kitaplarda ve mecralarda yayınlanan siyah beyaz karikatürlerini ayrıntılı bir kataloglama ve tematik düzenleme çalışmasının ardından yeniden gün yüzüne çıkarıyor.

  İnsan Denen Garip Hayvan'da, gelmiş geçmiş en yırtıcı' canlının kendini 'daha insan' yapma çabasını çizgilere döken Turhan Selçuk, insan doğasının açgözlü ve şiddete meyilli yapısını incelikle hicvediyor.

  İnsana dair hicveden karikatürler: İnsan Denen Garip Hayvan #1

  Sayfa: 88

  İNSANA DAİR KARİKATÜRLER

  Kitaptaki seçki kadın-erkek ilişkilerindeki yozlaşmadan kültürün metalaşması ve sanatta yabancılaşmaya, bilim ve teknolojideki gelişmelerin toplumdaki yansımalarından sporun ve özellikle de futbolun siyasetle kesişmesine kadar, insana dair hemen her konuya eğiliyor.

  İnsana dair hicveden karikatürler: İnsan Denen Garip Hayvan #2

  DÜNYA DÜZENİNDE GERÇEK

  Seçki ayrıca plansız göçün körüklediği çarpık kentleşme, doğanın altüst olan dengesi, insanın uzayla imtihanı gibi meseleleri de gündeme alarak elli yıllık dünya düzeninde gerçekte çok az şeyin değiştiğini açığa vuruyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir