Euro
10.3728
-0.05%
Dolar
8.8734
0.03%
Altın
494.85
0.11%
Borsa
1.384
-0.57%
Bitcoin
370.495
-2.29%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  İspanyol sanatçı Paco Roca'nın 2020 Eisner Ödüllü grafik romanı: Ev

  Paco Roca, grafik romanı Ev'de çizgilerini bu kez aile ilişkileri üzerine konuşturuyor; babalarının ölümünün ardından yeniden bir araya gelen üç kardeşin geçmişle hesaplaşmalarını ortaya koyuyor.
  • Haber Merkezi
  • 26.08.2021 - 14:11
  • Güncelleme : 26.08.2021 - 14:15
  İspanyol sanatçı Paco Roca'nın 2020 Eisner Ödüllü grafik romanı: Ev

  Sıradan bir ailenin pek de sıradan olmayan tarihini, yürekleri titretecek bir hikâye eşliğinde sunan kitap; zamanın ve yaşam koşullarının savurduğu hayatlara ayna tutuyor, insana dair tanıdık söylemlerde bulunuyor.

  Sepya tonlardaki resimleriyle film tadında bir anlatı sergileyen Roca; geçmişin gölgelerine takılı kalan üç kardeşin hatıralarını canlandırıyor, dünyevî koşturmacalar yüzünden dünü unutup bugünü kaçıranların yitirdikleri hakkında düşündürüyor.

  İspanyol sanatçı Paco Roca nın 2020 Eisner Ödüllü grafik romanı: Ev #1

  EV KAVRAMI

  Bir ev asla yalnızca bir ''ev'' değildir. Evi yuva yapan, ailedir; sevgidir, emektir, birlikteliktir. Kendini bildi bileli çalışan Antonio için yaz tatillerini geçirdikleri o ev, hiçbir zaman alelade bir çatı olmamıştır. Her taşının altında emeği bulunan, büyük özveriyle yoktan var ettiği evi, gelecek düşlerinin ve ebedî huzurunun en büyük teminatıdır.

  İspanyol sanatçı Paco Roca nın 2020 Eisner Ödüllü grafik romanı: Ev #2

  İspanyol sanatçı Paco Roca nın 2020 Eisner Ödüllü grafik romanı: Ev #3

  AİLE ÖNEMİNİ HATIRLATAN KİTAP

  Evi, yeni kökler salmak için farklı yerlere göçen çocuklarını tekrardan bir araya toplayabilmek için yegâne dayanağıdır. Antonio hayata gözlerini yumana kadar da ev varlık nedenini sürdürür.

  Babalarının yasını dahi tutamayan José, Carla ve Vicente, bir yılın ardından satılığa çıkarma düşüncesiyle eve geri döner. Arkalarında bıraktıkları hayatlarına belki de ilk kez çocukluklarının gözünden bakma fırsatı bulan kardeşler için karar ânıdır.

  Oysa onları yıllar sonra buluşturan ev, belki de anne babalarının hayattayken kendilerine hissettirmeyi başaramadığı değerli bir duyguyu, aile olmanın önemini yeniden hatırlamalarını sağlayacaktır.

  İspanyol sanatçı Paco Roca nın 2020 Eisner Ödüllü grafik romanı: Ev #4

  Paco Roca

  ÖDÜLLÜ GRAFİK ROMAN

  Kırışıklıklar'dan tanıdığımız Paco Roca, dünya çapında övgü toplayan bu ödüllü grafik romanıyla yaşamlarımız boyunca unutamadığımız mutlu anılarımıza nostaljik bir selam gönderiyor; duvarları neyden örülürse örülsün adına ev denen yapının kişisel tarihimiz üzerinde oynadığı önemli rolü gözler önüne seriyor.

  Ergül Tosun

  Kitap sayfası için iletişim:

  ergul.tosun@ensonhaber.com

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir