Euro
10.1632
-1.11%
Dolar
8.3942
-0.4%
Altın
506.74
-1.5%
Borsa
1.461
0.29%
Bitcoin
325.559
7.52%
18ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 18 C
  Kemal Bilbaşar'ın kitaplarından seçmeler

  Kemal Bilbaşar'ın kitaplarından seçmeler

  Türk edebiyatının toplumsal gerçekçi yazarı Kemal Bilbaşar'ın kitaplarına bir bakış...
  • Haber Merkezi
  • 03.06.2021 - 11:56
  • Güncelleme : 03.06.2021 - 15:18

  Edebiyatımızın öğretmen yazarlarından Kemal Bilbaşar, Anadolu’nun, özellikle de Ege’nin kasabalarında geçen roman ve öyküleriyle bizlere değerli bir külliyat bıraktı.

  Behçet Necatigil’in ifadesiyle, Refik Halid’le başlamış bir memleket hikâyeciliğini hicivci ve sert bir gerçekçilik anlayışı içinde devam ettiren Bilbaşar, memuriyeti ve askerlik görevi sırasında Anadolu’ya ve memleket gerçekliğine dair birçok şeyi yerinde öğrendi, bunları eserlerinde işledi.

  Denizin Çağırışı, Cemo, Memo gibi eşsiz romanların yazarı, edebiyatımızın en özverili edebiyat öğretmeni Kemal Bilbaşar’ı tanımayanlara olduğunca tanıtabilmek, kıymeti anlaşılmamış kitaplarını hatırlatmak amacıyla küçük bir liste hazırladık.

  Ay Tutulduğu Gece

  Kemal Bilbaşar ın kitaplarından seçmeler #1

  Ay Tutulduğu Gece'de Kemal Bilbaşar, Demokrat Parti'nin iktidara gelişinin, daha çok Yunanistan göçmenlerinin yaşadığı bir Batı Anadolu sahil kasabasındaki yansımalarını, kasabada geçici olarak bulunan anlatıcının gözüyle, ince bir mizahın yumuşattığı bir gerçekçilikle anlatıyor.

  Satın almak için tıklayın:

  Sayfa: 192

  Irgatların Öfkesi

  Kemal Bilbaşar ın kitaplarından seçmeler #2

  Kemal Bilbaşar, romanlarında olduğu gibi öykülerinde de Anadolu'nun her bölgesinden çarpıcı kesitler sunuyor okuyucularına.

  Satın almak için tıklayın:

  Sayfa: 448

  Cemo

  Kemal Bilbaşar ın kitaplarından seçmeler #3

  Cumhuriyet'in ilk yılları... Doğu Anadolu'nun yaman coğrafyasında, aman vermez havasında, binbir oyunuyla insanı coşturan, yoran doğasında yaşayan bir söylence Cemo.

  Satın almak için tıklayın:

  Sayfa: 228

  Yeşil Gölge

  Kemal Bilbaşar ın kitaplarından seçmeler #4

  Yeşil Gölge İkinci Dünya Savaşı'nın hemen sonrasında, çok partili hayata geçiş sürecinin bir Anadolu kasabasındaki yansımalarını halkın renkli yaşayışıyla birleştirerek ele alır.

  Satın almak için tıklayın:

  Sayfa: 480

  Kölelik Dönemeci

  Kemal Bilbaşar ın kitaplarından seçmeler #5

  Kölelik Dönemeci, 18. yüzyıl sonlarında ata yurtları Kafkasya'da Kırım hanlarına bağlı olarak özgür bir yaşam süren Abhaz ve Adıga Çerkeslerinin, romanda bütün renkleriyle dile getirilen özgün yaşam tarzlarının çözülüşünün hikâyesi.

  Satın almak için tıklayın:

  Sayfa: 720

  Ergül Tosun

  Kitap sayfası için iletişim:

  ergul.tosun@ensonhaber.com

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir